E-Ticaret Ürün Bulma Rehberi (Ücretsiz)

E-ticaret yapmanın en kritik noktasındayız: Ürün bulma!

Hemen Ürün Bul! 🙂

İnternetten satış yapmak istiyorsanız, tüm stratejilerin etrafına kurulacağı unsur ürünün kendisidir.

Nereden tedarik edeceksiniz, müşteriye kargolama şartlarınız nasıl olmalı, web sitenizde mi satacaksınız ya da bir pazaryerinde mağaza mı açacaksınız veya ikisi birden mi, ürün bilgilerini en ilgi çekici şekilde nasıl hazırlayabilirsiniz, hedef kitleniz kim, reklam ve pazarlama yöntemlerini nasıl seçeceksiniz, pazaryeri entegrasyonundan nasıl daha iyi yararlanabilirsiniz…

ücretsiz ürün araştırma

Ürününüz, tüm bu sorulara cevap verecek kilit nokta olacaktır. Dolayısıyla ürün seçimi, e-ticarete başlarken belki de en çok dikkat edilmesi gereken aşamadır.

Ücretsiz En Çok Satan Ürünleri Bul

Peki, E-ticarette Ürün Nasıl Seçilir?

e ticaret ürün bulma - n11
E-Ticaret Ürün Bulma Arayüzümüz

İnternette satılacak doğru ürünü bulma; iyi yönetilen satış mağazası, entegrasyon ve pazarlama ile birleştiğinde başarılı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

E-ticaret ürün bulma yolları pek çok farklı öneri sunabilir, ancak temelde 2 kritere dayanırlar:

·Fiziksel pazar araştırması

·E-ticaret ürün bulma yazılımları

E-ticaret için ürün bulma yöntemlerine bakarken ürün hangi kitleye hitap ediyor, sezon ürünü mü, kâr marjı nasıl gibi pazar araştırmaları yapmanız gerekir. Diğer yandan, 2000’li yılların başından beri toplanan ve gelişen online satış sektörünün verilerinden yola çıkarak, profesyonel e-ticaret ürün bulma yazılımları geliştirilmiştir. Yazılımların kodları gerçek datalara dayandığı için fiziksel pazar araştırmasıyla birlikte size en doğru ürünü bulacaktır.

e ticaret ürün bulma - filtreler
Ürün Bulma Filtrelerimiz

E-ticaret ürün seçimi için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

1.Tanıdığınız bir ürün / sektör mü?

E-ticaret ürün fikirleri için aklınızda hâlihazırda bir ürün bulunuyorsa bir avantajınız olabilir. Ürün eğer tanıdığınız bir sektöre aitse, sektörün dinamiklerine ve müşteri kitlesine de hâkimsiniz demektir. Bu da pazarlama yöntemlerinde size yol gösterecektir.

Belli bir alana ilginiz ve yeteneğiniz varsa, bu da tüm satış süreci boyunca sizin için itici güç olacaktır.

2.Hedef müşteri kitleniz kim?

Hedef kitlenizi tanımlayarak ürün bulma, reklam ve pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Belli yaş grupları, cinsiyet, satış bölgesi, gelir aralığı, sosyal yaşam gibi kriterleri gözeterek satmak isteyeceğiniz ürünlere ulaşabilirsiniz.

Tanıdığınız bir ürün ya da sektörde olduğu gibi, hedef kitlenizi de tanıyorsanız ihtiyaçları ve düşünme biçimlerini tahmin edebilir, bunlara dayanarak uygun ürünler bulabilirsiniz.

3.Ürün bir ihtiyacı mı karşılıyor?

Tüketicileri bir ürünü satın almaya iten 2 temel motivasyon vardır: ihtiyaç ve doğru pazarlama ile yaratılan ihtiyaç.

Müşteri o ürüne gerçekten ihtiyaç duyuyorsa, şüpheye düşmeden ve kendisine uygun şartlara sahip olanı alacak demektir. Örneğin bilgisayar, telefon gibi sürekli kullanılan ürünler için (sağlıklı bir şekilde stoklandıkları takdirde) şarj kablosu, mouse, klavye gibi parçaları düşünebilirsiniz.

4.Ürün bir probleme çözüm mü sunuyor?

Eğer insanların yaşadığı bir soruna cevap verebilecek bir ürün bulduysanız, e-ticaret için bu ürünü satmayı düşünebilirsiniz. Bu da insanların ihtiyaçları olduğu fark etmedikleri ya da var olan talebi karşılayan bir ürüne dönüşebilir.

Pazardaki açığı bulmak için müşteri yorumlarına bakabilir, tüketici forumları ve şikâyet platformlarını inceleyebilirsiniz.

5.Ürününüz ihtiyaçtan ziyade dönemsel bir trend mi?

Trend ürünler, internette satacak ürün bulmada ince bir çizgide durur. Satış trendi bir anda yükselen ürünlerin aynı hızla düşeceğinden neredeyse emin olabilirsiniz. Çünkü geçmiş örneklere bakıldığında genelde bu şekilde olmuştur.

Bir süre sonra ülkemizde de satacağını öngörerek ABD ve Çin gibi ülkelerde satışları yükselmeye başlayan ürünleri takip edebilir ve henüz Türkiye pazarı dolmadan o ürünlerden ithal edebilirsiniz. Ancak yeterince erken davranmadıysanız, ürünlerin elinizde kalmaması açısından hiç almamanızı öneririz.

Örnek olarak maske satışlarını düşünebilirsiniz.

6.Büyüyen bir pazar mı?

Ürününüz dönemsel bir trend yerine büyüyen bir pazar mı takip etmelisiniz. Eğer öyleyse, pazarla beraber siz de büyüyebilirsiniz.

7.Ürünlerin kâr marjı nasıl?

E-ticaret ürünü bulmak istiyorum diyorsanız ürün maliyetleri ve kâr marjını hesaplamalısınız.

Ürünün birim fiyatı, lojistik masrafı, KDV, kargo ücreti;  eğer N11, Hepsiburada gibi bir online satış kanalında satılıyorsa komisyon tutarları birim kazançtan düşülerek hesaplama yapılmalıdır.

Kâr marjı çok düşükse ve hedeflediğiniz pazar doluysa, rekabete büyük ihtimalle değmeyecektir.

Kâr payı yüksekse, pazarı domine eden bir marka veya satıcı var mı, ne kadar süredir bu konumda, insanların öncelikli tercihi o satıcı olmaya devam edebilir mi araştırmalısınız.

8.Ürünlerin fiyat aralığı nasıl?

Basit düşünecek olursak ürünün satış fiyatı çok düşükse (1-50~ TL) kâr marjı da düşük, satış fiyatı yüksekse (150~ TL ve üzeri) masrafı da yüksek olacak demektir.

Ancak, unutmayın ki bu sefer de tüm satıcılar optimum görünen aralığa yönelecek,  orada rekabeti artıracak, kazancı düşürecektir.

Ürüne güveniyorsanız, rekabeti kısmen düşükse ve entegrasyon / reklam ve pazarlama gibi adımları uyguluyorsanız; e-ticaret ürün önerisi olarak satış fiyatı daha yüksek (150+) olanlara da yönelebilirsiniz.

Ürününüz insanların rahatça alışveriş yapabileceği 50-150 TL aralığında diyelim. Kullanıcı yorumları iyi ya da geliştirilebilirse, pazarda hâkimiyet kurmuş büyük bir marka / satıcı yoksa ve kâr marjı çok düşük değilse internette satmak için bu ürünlere de yönelebilirsiniz.

9.Ürünlerin kargo şartları nasıl?

Kargo şartları, ürünün satış fiyatını ve hasarsız gönderim şansını doğrudan etkileyecektir.

E-ticarete başlama aşamasında sanal mağaza için ürün bulmaya çalışırken; normal sıcaklıklarda taşınabilen, desisi (boyut ve ağırlık ölçümleri) düşük, iyi korunmuş veya yıpranma payı az ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ancak tabii ki internette en çok satacak ürün, en iyi e-ticaret ürünü kargo ücreti düşük olan demek değildir. Desisi küçük olan ürünlerle e-ticaret dünyasına ısınmaya başlayabilir, kuralları öğrendikçe, güvendiğiniz faklı türde ürünlere de yönelebilirsiniz.

10.İyi bir tedarikçiyle mi çalışıyorsunuz?

E-ticaret ürün araştırması yaparken iyi bir tedarikçiyle çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Anlaşılan zaman ve miktarda, hasarsız şekilde teslim edebilen bir tedarikçi bulduğunuz takdirde o ürünleri satmaya karar verebilirsiniz.

Özellikle stoksuz satış (droshipping) yapıyorsanız kötü bir tedarikçi oldukça riskli olacaktır.

11.Online pazaryerlerinde satışları nasıl?

N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol, Amazon, eBay gibi online pazaryerlerinde popüler ve yükselmekte olan ürünleri, müşteri yorumlarını inceleyebilir, aklınızdaki ürünü burada aratabilir, yeni ve hatta bilmediğiniz ürünleri öğrenebilirsiniz.

Milyonlarca müşterinin alışveriş yapmak ve ürünlere bakmak için kullandığı bu pazaryerleri, online ticarette ürün araştırması yapmak ve e-ticaret ürün kategorisi belirlemek için doğru yerler olacaktır.

12.Google ve diğer arama motorlarında aratılan anahtar kelimeler neler?

Google ve diğer arama motorlarında aratılan ürünler online pazaryerlerinde de en çok aratılan ürünler olacaktır. Bu ürünleri bulmak için yazılım programlarını kullanabilir veya imkânları kısıtlı da olsa manuel aramalar yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bazı anahtar kelime ve trend arayıcıları şunlardır:

·Google Keyword Planner

·Google Trends

·Keyword Tool

·Keyword Everywhere

e ticaret ürün bulma - sonuçlar
Ürün Bulma Sonuçlar

E-Ticaret Ürün Bulma Yazılımları

Ücretsiz En Çok Satan Ürünleri Bul

E-ticaret ürün bulma yazılımları, yukarıda saydığımız 12 adımı inceleyip kodlar halinde programlaştırmış yazılımlardır.

Müşterilerin alışveriş davranışları, yorumlara göre geri dönüş oranları, aratılma büyüklükleri, zamana bağlı satış trendleri, anahtar kelimeler, pazardaki marka ve satıcı hacimleri gibi pek çok kriter incelenir ve ürün bazlı sonuçlar listeler halinde sunulur.

E-ticaret için en etkili ürün bulma yöntemi hem iyi bir ürün bulma yazılımı kullanma hem de kendi pazar araştırmanızı yapmanızdır.

Nesatılır.com’un sunduğu ürün bulma araçları tüm bu süreç boyunca yanınızdadır.

Nesatılır.com araçlarıyla siz de ürün araştırması, anahtar kelime, fiyat, yorum, stok takibi yaparken doğru fiyatlandırma, liste kalite skoru öğrenme gibi pek çok hizmetten yararlanabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir