2022’de Etsy’de Ne Satabilirim? En İyi, En Çok Satan Ürünleri Nasıl Bulurum? ETSY REHBERİ..

Etsy, çok çeşitli özel ürünlerle birlikte el yapımı ürünlerin bağımsız satıcılar tarafından satıldığı, popüler bir e-ticaret pazaryeridir. E-ticaret işinizi yeni satış kanallarına genişletmeyi düşünüyorsanız, Etsy sizin için mükemmel bir platform olabilir.

Bu kılavuzda Etsy’de satış yapmaya nasıl başlayabileceğinizi ve yüksek kâr potansiyeli olan ürünleri nasıl bulabileceğinizi inceleyeceğiz.

Etsy’de Satış Yapmaya Değer mi?

Etsy’nin işletmeniz için geçerli bir satış kanalı olup olmadığı, öncelikle satmak istediğiniz ürünlerin türüne bağlıdır. Her kategoriden ürünler sunan Amazon ve Walmart gibi diğer popüler pazaryerlerinin aksine Etsy, satıcıların yalnızca birkaç belirli ürün türünü listelemesine izin verir.

Özellikle el yapımı, vintage veya bir zanaat kaynağı olan ürünler satıyorsanız Etsy bir satış kanalı olarak keşfedilmeye değer olabilir çünkü bu pazarın geniş bir kitlesi var ve popülaritesi gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Etsy’de Satılacak Ürünler Nasıl Bulunur?

Etsy’de başarılı bir şekilde satış yapmak istiyorsanız, öncelikle karlı ürünleri nasıl bulacağınızı öğrenmelisiniz. Aşağıda Etsy’de ne satacağınıza dair iyi fikirler bulabileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır:

 1. NeSatılır.com Ürün Araştırma Aracı

Piyasadaki herhangi bir ürünü kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi kolaylaştırır. İstediğiniz kategoride istediğiniz ürünlerin ne kadar ciro elde ettiklerini, ne kadar rekabetçi olduklarını ve talebin ne kadar yüksek olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. NeSatılır.com’un ürün araştırma aracı ile Etsy’deki ürün ve kategorilerin geçmiş satış verilerini hızlı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Uygulama ayrıca farklı kalemler için potansiyel kar marjını hesaplamanıza yardımcı olur.

*nesatilir.com etsy ürün araştırma modülünden örnek

Aşağıdaki videodan NeSatılır.com ürün araştırma ile nasıl analiz yapabileceğinizi izleyebilirsiniz. 

 1. Etsy Pazaryerindeki ‘En Popüler Ürünleri’ Arayın

Pazarın en iyi performans gösteren ürünlerinden bazılarını sergileyen çeşitli bölümlerin bulunduğu ana sayfayla başlayın. Bu bölümlerden ilki “Şu Anda Popüler” bölümüdür. An itibariyle Etsy’de trend olan beş ürünü görüntüler.

 1. Google Trends’i Kullanın

Google Trends ile aklınıza gelen bir ürün bandı veya trend ile ilgili arama yapabilir, satmakla ilgilendiğiniz bir ürüne olan talebi değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

 1. Sosyal Medya Sitelerini Kullanın

Etsy’de satacak ürün fikirleri bulabileceğiniz bir sonraki yer sosyal medyadır. İnsanlar genellikle ilgilendikleri markalar ve ürünler hakkında paylaşımlarda bulunur. Bu bilgileri, hangi tür ürünlerin talep edildiğini öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz birkaç sosyal medya platformu var. Pinterest ile başlamanızı öneririz. Birçok yeni ürün fikrini hızla bulabileceğiniz panolara denk gelebilirsiniz.

 1. Trendlere ve Diğer Pazaryerlerine Yönelik Talebe Bakın

Diğer pazaryerlerini analiz ederek Etsy’de iyi satacak ürünler bulabilirsiniz. Amazon, en büyük e-ticaret sitesi olduğu için başlamak için mantıklı bir pazaryeri olabilir. Amazon’da yüksek talep gören ürünler diğer pazaryerlerinde de popüler olma eğilimindedir. Ayrıca Amazon, Etsy listelerinizi optimize etmek için anahtar kelimeler bulmak için de yararlı olabilir. Belirli bir anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını ve bunun zaman içinde nasıl bir eğilim gösterdiğini görmek için NeSatılır.com araçlarını kullanabilirsiniz..

Etsy’de En Çok Satan Ürün Kategorileri

Etsy’de satabileceğiniz en popüler ürün türlerinden bazılarına göz atalım;

 1. Takı / Mücevher

Etsy, kolyeler, küpeler, yüzükler ve bilezikler dahil olmak üzere geniş bir mücevher koleksiyonuna sahiptir. Tüm fiyat aralıklarında birçok farklı stil ve parça bulabilirsiniz. Kullanıcılar uygun fiyata el yapımı ürünler ve özel tasarımlar bulabildikleri için Etsy’den alışveriş yapmayı tercih ediyor.

 1. Düğün ürünleri

Etsy, düğün alışverişi yapan insanlar için popüler bir pazaryeridir. Müşteriler genellikle diğer pazarlarda bulunmayan benzersiz ürünleri Etsy’de bulabilir. Popüler düğün ürünleri: nedime hediyeleri, pasta süsleri, masa süslemeleri ve davetiyeler..

 1. El yapımı kıyafetler, giysiler ve elbiseler

Etsy, her fiyat banında tekstil ürünü bulunabilen bir pazaryeridir. Kullanıcılar, diğer sitelerde bulamadığı tasarımları ve çeşitli stilleri Etsy’de bulabiliyor. Ek olarak, çoğu kişi bağımsız üreticileri desteklerken, el yapımı ürünler giymeyi değerli buluyor.

 1. Kişiselleştirilmiş hediyeler

Birçok müşteri kişiselleştirilmiş ürünler için Etsy pazaryerini kullanıyor. İsim kolyeleri, özel tişörtler ve duvar süslemeleri gibi hediyeler oldukça ilgi görüyor.

 1. Mumlar

Etsy’de popüler olan çeşitli ev dekor ürünlerinin en başında mumlar gelir. Müşteriler, yazı ya da görsel ile özelleştirilmiş mumlara ilgi gösteriyor.

 1. Aksesuarlar

Aksesuarlar, Etsy’deki en büyük kategorilerden biridir. En çok satan aksesuarların başında yüz maskeleri, anahtarlıklar, güneş gözlükleri, eşarplar ve şapkalar gelmektedir. Kişiselleştirilmiş ve özel tasarımlar oldukça ilgi görür.

 1. Vintage ürünler

Etsy, vintage ürünleri bulmak için en iyi pazaryerlerinden biridir. Vintage koleksiyon; tişört, mücevher, poster ve el çantalarına kadar bir çok alt kategori içerir. İnsanların diğer mağazalarda daha az yaygın olan havalı ve retro ürünleri bulmak için sık sık Etsy’den alışveriş yaptığı biliniyor..

Etsy’de Satışa Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Etsy’de ürünlerinizi listelemeye ve satmaya başlamadan önce listeleme ücretleri ve nakliye konusunda bazı önemli detayları aşağıda bulabilirsiniz..

Ücretler

Etsy’de satış yaparsanız ödemeniz gereken farklı ücret türleri aşağıdadır:

Listeleme ücretleri: Etsy, listelediğiniz her ürün için 0,20 ABD doları ücret alır.

İşlem ücretleri: Etsy’de bir ürün sattığınızda, liste fiyatının %5’i kadar bir işlem ücreti artı nakliye ücreti ödemeniz gerekir. Bu oran 11 Nisan 2022’de %6,5’e çıkacaktır.

Reklam ve promosyon ücretleri: Etsy ürünlerinizin reklamını yapmayı seçerseniz promosyon/reklam ücreti ödemeniz gerekir.

Abonelik ücretleri: Etsy, satıcılar için Etsy Plus olarak bilinen bir abonelik planı sunar. Kaydolursanız, her ay birkaç ücretsiz listeleme ve az sayıda Etsy Reklam kredisine sahip olursunuz. Abonelik ücreti aylık 10 ABD dolardır.

Ödeme işlem ücretleri: Etsy, sipariş ödemelerini kabul etmek için kendi şirket içi ödeme işlemcisi Etsy Payments’ı kullanır ve her işlem için %3 + 0,25 ABD doları ücret alır.

Nakliye

Nakliye maliyetleri kullandığınız nakliye firmasına ve paketin boyutuna bağlı olarak değişir.

PTT Kargo, TNT, UPS, DHL, Navlungo, ShipEntegra ve diğer özel kargo firmalarıyla Türkiye’den yurt dışına kolaylıkla ürün gönderebilirsiniz. Özel kargo firmaları genellikle hızlı teslimat yapıp bunun için premium ücret talep eder. Bundan dolayı satacağınız ürünün fiyatı ve standart kargo fiyatının birbiriyle orantılı olması önemli olacaktır. Zira hiç bir müşteri $30’lık bir ürüne $30 kargo ücreti vermek istemez. Ancak bu sizi korkutmasın. Bir müşteri ürün satın alırken belirlenen teslimat süresini dikkate alır, önemli olan taahhüt edilen teslimat süresi içerisinde siparişin teslim edilmesidir. Bundan dolayı PTT kargoyu kullanmaktan çekinmemelisiniz. Özellikle Etsy’de satış yapmaya yeni başlayanlar için PTT kargo en doğru seçenek olacaktır. Satış hacminiz artıkça diğer özel firmalara yönelebilirsiniz. 

Not: Sürpriz fiyatlarla karşılaşmamak için ürünlerinizi nasıl paketleyeceğinizi, ağırlık ve ölçülerini önceden belirleyin ve çalışacağınız kargo firmasından varış ülkelerine göre tek tek fiyat alın.

ETSY ÜRÜN ARAŞTIRMA HAKKINDA TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN..

Kadın üyelerimize 3 ay ücretsiz ETSY modülü üyeliği: limited ve anonim şirketlerde sicil gazetesi, şahıs şirketleri ve adi ortaklıklarda vergi levhasını info@nesatilir.com adresine, nesatilir.com üyeliği olan e-posta adreniz ile göndermenizin ardından, hesabınıza 24 saat içerisinde otomatik tanımlama yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir