Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing, son dönemlerde dijital pazarlama stratejileri arasında oldukça popüler bir konuma geldi. Peki, nedir bu affiliate marketing? 

Affiliate Marketing ve Geçmişi

Bir ürün veya hizmet satışı yapan markalar, bu yöntemle kendi hedef kitlelerine ulaşarak, ürünlerini tanıtmak ve satışlarını artırmak için farklı bireylerin ve platformların çabalarından yararlanır. Temelde, bir markanın ürün veya hizmetlerini tanıtan “affiliate” adlı bireylere, gerçekleştirdikleri satış başına belirli bir komisyon ödenir. Bu affiliate’ler ürünleri, kendi web siteleri, bloglar, sosyal medya hesapları veya canlı yayınlar aracılığıyla tanıtır. Bu yöntemin tarihine baktığımızda, 1994 yılında Amazon’un başlattığı Associates Programı’nı öncü olarak görüyoruz.

2000’li yılların başlarında sosyal medyanın yükselmesi ve 2010 yılında influencer marketing’in popüler hale gelmesi, affiliate marketing’in daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Sonuç olarak, birçok e-ticaret platformu kendi affiliate programlarını oluşturdu. Örneğin; Trendyol, Hepsiburada ve Amazon gibi büyük e-ticaret platformları, bu stratejiyi aktif olarak kullanıyor. 

Affiliate Marketing’in Avantajları Nelerdir?

Affiliate marketing’in avantajları oldukça çeşitlidir. İşletmeler için marka görünürlüğü artışı, satışların artması ve düşük maliyetlerle pazarlama imkanı sağlaması bu avantajların başında gelir. Bununla birlikte, “affiliate” bireyler  için de komisyon kazançları ve kendi kitlelerini daha aktif kullanma imkanı sunulmaktadır.

Ayrıca, bu sistem, işletmelere uluslararası pazarlara da açılma olanağı tanır. Affiliate marketing sistemi içerisinde bir çok taraf aktif rol alır. Şirketler, ürün ve hizmetlerini tanıtmak isteyen satıcılardır. Affiliate veya satış ortakları ise tanıtım ve pazarlama çalışmalarını yürüten kişilerdir.

Aynı zamanda, potansiyel hedef kitle, müşteriler, affiliate ağları ve üreticiler gibi taraflar da bu sistemin içinde önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda e-ticaret siteleri için etkili bir affiliate marketing stratejisinin oluşturulması esastır. Bu, pazarlama bütçelerini azaltmalarına ve kârlılıklarını artırmalarına olanak tanır. Özellikle e-ticaret ile faaliyet gösteren markaların, bu pazarlama stratejisine özellikle ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak, verimli bir affiliate marketing stratejisi oluşturmak ve yönetmek için detaylı bir planlama ve strateji belirleme süreci gerekmektedir.

Affiliate Marketing İle Satış Yapma Yöntemleri

Affiliate marketingde başarılı olmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemleri ne kadar etkili kullanırsanız kazançlarınız da o oranda artar. İşte bu yöntemlerden bazıları:

 Blog Üzerinden Satış Yönlendirmesi 

Blog, affiliate marketing için oldukça etkili bir araçtır. Blogunuzu kurarken eğer amacınız affiliate marketing yapmaksa, her adımınızı bir müşteri perspektifinde düşünmelisiniz. İçeriklerinizi hedef kitlenize göre oluşturmalı ve içeriklerinize ilgili ürün veya hizmet linkleri eklemelisiniz. Ancak okuyucularınızın bu linklere tıklayarak satın alma işlemi yapmasıyla gelir elde edersiniz. Unutmayın, sitenizde SEO’ya önem vermek de başarınızı artırır. 

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yönlendirmesi

 Özellikle son yıllarda, Instagram affiliate marketingde büyük bir yere sahip oldu. Influencer’ların gücüyle sosyal medyada satış yapabilirsiniz. Facebook, YouTube, Twitter gibi platformlarda da affiliate marketing yapabilirsiniz. Viral reklamlar, özellikle Twitter fenomenleri aracılığıyla oldukça etkili olabilir. Sosyal medyanın affiliate marketingdeki gücü hem üretici hem de aracı için kazançlıdır. 

Google Ads Üzerinden Satış Yönlendirmesi 

Google Ads gibi reklam platformları, hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlar. Ancak bu platformlarda reklam yapmak için bütçe ayırmanız gerekir. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve etkili sonuçlar almak istiyorsanız reklam bütçenizi artırmalısınız. Ayrıca, bu platformları kullanabilmek için belirli bir uzmanlık seviyesi gerektirir.


Affiliate Marketing’de Nelere Dikkat Edilmeli?

 Başarılı bir affiliate marketing stratejisi geliştirecekseniz, dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır: 

Ürün veya Hizmet Seçimi: 

Reklamını yapmayı düşündüğünüz ürün veya hizmeti dikkatle seçmelisiniz. Affiliate marketing için bir ürün tercih ediyorsanız, kalitesine önem verin. Kalitesiz ürünler, müşteri güveninizi zedeler. Markalı ve kaliteli ürünlerin uzun vadede dönüşü genellikle daha iyidir. Hizmet için de aynı durum geçerlidir; eğer vaat ettiğinizden daha azını sunan bir hizmet reklamı yapıyorsanız, müşteri kitlenizle olan ilişkiniz risk altındadır. 

Komisyon Oranı: 

Firmalar kendi komisyon oranlarını belirler. Firmanın maliyet ve kâr marjı, komisyon oranını etkiler. Bir ürünün kalitesi ve marka bilinirliği arttıkça komisyon oranı genellikle azalır. Ancak, kısa vadeli yüksek komisyon yerine kaliteli ürün/hizmetle daha düşük komisyon kazanmanız, uzun vadede daha tatmin edici olacaktır. 

Affiliate Marketing Ödeme Türleri: 

Affiliate marketing ödemeleri, farklı eylemlere bağlı olarak gerçekleşir. Bu eylemler:

 Satış Başı Maliyet (CPS): Bir satış gerçekleştiğinde sabit bir ücret alırsınız veya satılan ürün/hizmetin belirli bir yüzdesini kazanırsınız.

 Müşteri Yaratma Maliyeti (CPL): Her onaylanmış ya da tamamlanmış müşteri başına ödeme alırsınız.

Tıklama Başı Maliyet (CPC): Reklamlar aracılığıyla firmanın sitesine yönlendirdiğiniz trafik için ödeme alırsınız. Eylem Başı Maliyet (CPA): Kullanıcıların reklamlar aracılığıyla gerçekleştirdiği form, anket gibi eylemler tamamlandığında ödeme alırsınız.

Zamanın ilerlemesiyle birlikte Affiliate Marketing şekilleri de değişti. Eskiden blog yazıları piyasaya hakimken, günümüzde Influencerlar, Affiliate Marketing’den önemli kazançlar elde etmek için sosyal medyadan yararlanıyor. Sonuç olarak, Affiliate Marketing, içeriğinizden çevrimiçi gelir elde etmek için basit bir yöntem sunar. Seçtiğiniz platform ne olursa olsun, desteklediğiniz ürünlerin takipçilerinizde yankı uyandırmasını sağlayın ve şüpheli taktiklerden her zaman kaçının. Artık sizde yazımızdaki bu bilgilendirmelerle beraber Affiliate Marketing dünyasına daha bilinçli bir adım atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir