Hepsiburada, Türkiye’nin yapay zekâya dayalı ilk ‘al ve çık’ konseptli mağazasını İstanbul’da açıyor.

Şu an pilot aşamasında olan Hepsiburada by MIMEX mağazası 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren İstanbul Mecidiyeköy Trump AVM içerisinde müşterilerin kullanımına açılacak.

Avrupa Birliği Komisyonunun yaklaşık 2,2 milyon euro tutarındaki teşvikiyle hayata geçirilen projede Hepsiburada ile birlikte donanım, sensör, kamera sistemleri ve akıllı raf alanlarında faaliyet gösteren dört uluslararası şirket yer alıyor.

Hepsiburada Smart mağazası

‘Al ve çık’ mağaza konsepti

Dünyada ilk olarak amazon Go ile ortaya çıkan ‘al ve çık’ mağaza konsepti müşterilere pratik ve hızlı bir alışveriş deneyimi sunuyor. Konsept sayesinde mağazaya giriş yaptığınızda, raflardan aldığınız ürünler otomatik olarak sepetinize ekleniyor, mağazadan çıkış yaptığınızda ise otomatik ve eş zamanlı olarak uygulamaya kayıtlı kredi kartından ödeme alınıyor. Böylece mağazaya giriş yapan müşteriler istediğini alıp, kasa sırası beklemeden birkaç dakika içerisinde alışverişlerini tamamlayabiliyor.

Hepsiburada Smart by MIMEX mağazaları ve Teknolojisi

Alışverişle ilgili tüm işlemler yapay zekâ, görüntü işleme ve dijital ağırlık sensörü teknolojilerinin birlikte kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Amazon Go’nun kullandığı RFID teknolojisinin aksine ürünlerin değil, tüketicilerin takip edildiği bir sistem çalışıyor ve bu da kurulum ve işletim maliyetini oldukça düşürüyor. Hepsiburada yetkililerine göre Amazon Go’nun RFID teknolojisine sahip dükkanlar 2.5 milyon dolar yatırım ile kurulurken, Hepsiburada Smart mağazaları 170 bin euro yatırımla kurulabiliyor.

Hepsiburada Smart mağazası

Müşterilerin mağaza girişinde okuttukları karekod sayesinde mağazadaki kameralar ilgili kişiyi tanımlayarak bir renk ataması yapıyor. Böylece kişinin mağazadaki dolaşımı gözetim altına alınıyor. Bu cihazlar, mağazadaki eylemlerinizi otomatik olarak kaydediyor ve seçtiğiniz ürünleri yapay zeka sayesinde sepetinize ekliyor.

Projede Hepsiburada’nın yanı sıra dört uluslararası firma yer alıyor;

  • Spindox, İtalya
  • Metrica 6, İspanya
  • Cefla, İtalya
  • Fondazione Bruno Kessler, İtalya
  • Hepsiburada, Türkiye

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, “Hepsiburada Smart by MIMEX’i Türkiye ile tanıştırmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını belirterek, “Yapay zekâ ile alışveriş deneyimini iyileştiren, alışverişin geleceğini bugüne taşıyan ve dünyada az sayıda örneği bulunan bu konsepti Türkiye’de hayata geçiren ilk şirket olduğumuz ve Türkiye’de ticaretin dijital dönüşümüne öncülük eden bir yeniliğe daha imza attığımız için mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulundu. 

Henüz genel halka açılmayan Hepsiburada Smart mağazasını 1 Ocak 2023 tarihinde ziyaret edip yeni nesil alışveriş şeklini tecrübe edinebilirsiniz. Ancak biraz beklemekte fayda var, zira şuan mağaza ziyaretleri aynı anda maksimum 3 müşteriyle sınırlı ancak bu rakamın yakın bir zamanda 5’e çıkması bekleniyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir