Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Nedir? (Güncel 2021)

Eğer aklınızda bir e-ticaret sitesi kurmak varsa mutlaka bir şirket sahibi olmalısınız. Elbette şirket sahibi olmadan da belli başlı platformlarda satışlar yapabilirsiniz ama ileriye dönük büyük bir iş planlıyorsanız şirket kurmanızda büyük fayda var. Şahıs şirketi kurarak uzun soluklu bir serüvenin başlangıcını gayet güzel bir şekilde yapabilirsiniz. Fakat pek çok kişi bunu bilse de şahıs şirketinin nasıl kurulacağını ve ne kadara mal olacağını bilmiyor ya da araştırmıyor. Biz de bu sebeple sizlere bilgilendirici, ayrıntılı bir blog yazısı hazırlamak istedik. Şimdi gelin lafı fazla dolandırmadan hemen konumuza giriş yapalım.

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Bu soru yeni girişimcilerin her zaman ilgisini çeken bir sorudur. Şahıs şirket, küçük ve orta işletmelere hitap eden, kurulumu hızlı, maliyeti düşük olan bir şirket seviyesidir. Şahıs şirketleri uzun vadede işletmeleri karlı çıkarır. E-ticaret siteleri için ise fatura kesme gibi işlemlerde büyük fayda sağlar. Eğer müşterilerinize güvenli bir isim olduğunuzu göstermek istiyorsanız fatura kesmeniz gerekmekte. Fatura kesebilmeniz için de bir şahıs şirketine sahip olmanız yeterli. Şahıs şirketi kurmak için bazı belgeleri bir araya getirip Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne iletmeniz gerekmekte. Ya da bir muhasebeci ya da mali müşavir desteği alarak gerekli belgeleri direkt anlaştığınız mali müşavire verebilirsiniz. Peki şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir?

· Mali Müşavir vekaleti

· Tapu fotokopisi ya da kira kontratı

· Nüfus cüzdan sureti

· Vesikalık fotoğraf

· İmza beyannamesi

· İkametgah

· Araç alış senedi ve ruhsat (varsa)

Birey olarak kurabileceğiniz bir şirket olan şahıs şirketi, bir diğer deyişle, anonim ve limited şirketlerinden daha küçük yapıda olan bireysel şirketlerdir. Şahıs şirketi belgeleri nelerdir sorusu bu konu dahilinde çokça sorulup araştırılıyor. Yukarıdaki belgeleri maksimum 2 günde toplayabilir ve başvurunuzu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Peki bu evrakları hazırladınız ve başvurunuzu yaptınız diyelim. Şahıs şirketi kurmanın maliyeti ne kadar?

Şahıs Şirketi Kurmak 2021 Maliyeti

“Şahıs şirketi nasıl kurulur?” sorusunu pek çok yerde görmüş ya da kendiniz de bu soruyu pek çok kere birilerine ya da Google arama motoruna sormuşsunuzdur. Şahıs şirketi kurmak en çok maliyeti açısından merak ediliyor ve araştırılıyor. Eğer bir şahıs şirketi kurmak istiyorsanız geçen yıllardan aldığınız maliyet bilgilerine çok güvenmemelisiniz. Çünkü şirket kurulum maliyetleri her geçen yıl değişiklik gösterebiliyor. Ancak bir fiyat aralığı vermemiz gerekiyorsa bu aralığın 500 – 1000 TL olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu para hangi belgelere gidiyor? Gelin bir de bu konuya bir bakalım.

· Şahıs imza beyannamesi (Noter) 100 TL

· Muhasebeci Vekaleti (Noter) 148 TL

· Şirket Kuruluş Servis Bedeli: 250 TL

· Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri: 50 TL

· Toplam şahıs şirketi kurma maliyet: 550 TL

Diyelim ki şahıs şirketinizi kurdunuz ve işinizi yürütmeye başladınız. Peki kurduğunuz şahıs şirketinizin aylık giderlerini biliyor musunuz? Şahıs şirketinin kurduktan sonra elbette her ay ya da 3 ayda bir bazı ödemeler yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki listede bu ödemelere değindik.

· Her ay KDV beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)

· 3 ayda bir muhtasar beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)

· 3 ayda bir gelir geçici beyannamesi (91,70 TL damga vergisi)

· Yıllık gelir vergisi beyannamesi (122 TL damga vergisi)

Peki son maddedeki gelir vergisi neye göre belirleniyor? Hepimizin bildiği gibi eğer bir e-ticaret şirketiniz varsa şirket açıp bunun vergisini ödemek zorundasınız. Şahıs şirketi açtığınız zaman ödeyeceğiniz vergi de elde ettiğiniz gelir durumunuza göre belirlenecektir. Şahıs şirketlerinde vergi, elde edilen gelire göre kademeli olarak hesaplanır. Gelire göre minimum vergi dilimi %15 iken, bazı gelir durumlarına göre vergi yüzdeleri 40’ı bulmaktadır. Şimdi gelin bu tabloya daha yakından bakalım.

· 22.000 TL’ye kadar: yüzde 15

· 49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası: yüzde 20

· 120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL, (ücret gelirlerinde 180.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL), fazlası: yüzde 27

· 600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL, (ücret gelirlerinde 600.000 TL’nin

· 180.000 TL’si için 44.070 TL), fazlası: yüzde 35

· 600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL, (ücret gelirlerinde 600.000 TL’den fazlasının 600.000TL’si için 191.070 TL) fazlası: yüzde 40

Şahıs Şirketi Açmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketi açmanız girişimcilik hayatınızın başında çok büyük tecrübe sahibi olmanızı sağlar. Güçlü bir başlangıç adımı atmak istiyor ve e-ticaret markanızı bir şahıs şirketi üzerine kurarak marka bilinirliğinizi yükseltmek istiyorsanız doğru olanı yapıyorsunuz demektir. Şahıs şirketi kurmanın avantajlarını şöyle de sıralayabiliriz;

· Düşük mali müşavir veya muhasebeci ücreti

· Defter tasdik ücretlerinin düşük olması

· Tüm yetki ve sorumluluğun tek kişide olması

· Maksimum 2 iş günü içerisinde faaliyete geçmesi

· Kurulması kolay olduğu gibi bir günde kapatılabilmesi

· Gelire göre kademeli vergilendirme yapılması

· Maliyetin diğer şirket türlerine göre düşük olması

Şahıs şirketinin dezavantajlarını konuşacak olursak vergi konusuna değinebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi şahıs şirketinin vergi oranı aylık cironuz yükseldikçe artıyor. Bu oran gelirinize %20’den %40’a kadar çıkabiliyor.

Şirket Kurarken İkametgah Seçimi

Eğer şirket kurmak istiyorsanız mutlaka bir şirket adresinizin olması gerekir. Bu adres kendi eviniz, kiradaki eviniz, sanal ya da hazır bir ofis veya iş yeri izni olan herhangi bir mülk olabilir. Bu adresleri şirket kurma aşamasında ikametgah adı altında vergi dairesine sunabiliyorsunuz. Eğer evinizi işletme adresi olarak göstermeyi planlıyorsanız bunun için seçeneklerinizin sınırlı olduğunu belirtelim. Çünkü evin tamamını iş yeri olarak gösteremezsiniz. Vergi dairesi yatak odanızı ya da çocuk odanızı iş yapılan yer olarak görmüyor. Bu yüzden çalışma odanız ya da ufak bir tezgahınız varsa bunun bulunduğu mekan ya da odayı iş yeri olarak gösterebilirsiniz.

Peki ya Sanal Ofis?

Maliye Bakanlığı sanal ofisleri resmi bir şekilde kabul etmiyor. Ancak belirli denetlemeler ve kontroller dahilinde istediklerini bulurlarsa sorun da etmiyorlar. Hepimizin bildiği gibi sanal ofisler kirası çok düşük ancak kullanım şekli de çok sınırlı olan çalışma alanlarıdır. Fiziksel bir mekan olan sanal ofis, içinde çalışmak için uygun ortam hazırlanmış olsa da bu ofisleri %100 kullanamazsınız. Adı üstünde gerçekten var olan ama sizin bundan asgari şartlarda faydalandığınız mekanlardır sanal ofisler. Aylık 250 TL’den başlayan fiyatlarla kiralayabileceğiniz sanal ofisler. Devlet tarafından denetlendiğinde içinde siz bulunursanız şirket açısından hiçbir sorun içermiyor.

Şahıs şirketi kurmak bu kadar basit! 1 günde toplayabileceğiniz evraklar ile Vergi Dairesi’ne başvurabilir ve uygun çalışma ortamını sağladığınız takdirde şirketinizin başına geçebilirsiniz. Eğer şahıs şirketinizi e-ticaret projeniz için açmayı planlıyorsanız pek çok kurumsal kimlik avantajlarından faydalanabilirsiniz. Müşterilerinize fatura kesebilir, kargo firmaları ile kapıda ödeme sistemi için anlaşma yapabilir ya da internet siteniz güvenli ödeme sistemleri entegre edebilirsiniz. Tüm bunların karşılığında devlete de vergi vermeniz gerekir. Bu vergi dilimi elde ettiğiniz ciro istatistiklerine göre en az %20 en çok %40 olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir