5 Farklı Amazon Dropshipping Modeli

Bildiğiniz üzere Dropshipping girişimcilerin stok tutmadan e-ticaret yapmasına olanak sağlayan bir iş modelidir. Ancak her iş modelinde olduğu gibi Dropshipping’de de bir çok alt iş modeli bulunuyor.  Bu yazımızda Amazon’da yapılan dropshipping modellerini inceleyeceğiz, ilerleyen yazılarda ise Shopify başta olmak üzere diğer platformlar üzerinden yapılan dropshipping modellerini inceleyeceğiz. 

Dropshipping denilince belki de ilk olarak akla gelen platformun Amazon olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki Amazon’da dropshipping yapmak da kendi içinde kırılımlara ayrılıyor. Ancak öncelikle Amazon’un dropshipping kurallarından başlamamız ve hangi alt modellerin kurallara uygun hangilerinin ise her an hesabınızı suspend (kapanma) riskiyle karşı karşıya bırakabileceğini görmemiz gerekli. Ek olarak buradan Amazon.com.tr’de bulunan Türkçe açıklamayı (İngilizce versiyonuna göre daha kısa yazılmış) okuyabilirsiniz. Ancak önerim, bu işlemi yurtdışında yapacaksanız mutlaka orijinal dökümandan faydalanmanız olacaktır. Aşağıda orijinal dökümanın Türkçe’ye çevirdiğim halini bulabilirsiniz.

Amazon Dropshipping Politikası (Amazon Dropshipping Policy)

Dropshipping ya da üçüncü parti bir kişi/kuruluşun sizin siparişlerinizi göndermesine izin verilmesi, müşteriye satıcının siz olduğunuzun açıkça belirtilmediği durumlarda kabul edilmez. Aşağıda dropshipping politikasının ihlal edildiği ve Amazon’da kendiniz gönderim yaparak (Merchant Fulfilled Network – MFN) satış yapma hakkınızın muhtemelen kısıtlanabileceği durumlar belirtilmiştir.

Ürünlerin başka bir online perakendeciden alınması ve o perakendecinin direkt olarak siparişleri müşterilere göndermesi. Eğer gönderinin faturasında, paket sliplerinde, dış paketlemesinde direkt bir şekilde satıcı olarak sizden başka birinin görünüyorsa (buna ürünü sizin tedarik ettiğiniz tedarikçi de dahildir) bu kesin olarak bir politika ihlalidir.

Gönderilerin paket sliplerinde, faturalarında, dış paketlemesinde ya da herhangi bir farklı yerinde bulunan başka bir satıcıya ait isim ya da kontak bilgisi bulunması da kesin olarak politika ihlaline sebep vermektedir.

Müşterinin paketlemeyi gördüğü herhangi bir anda, paketlemenin, faturaların ya da fişlerin sizin ya da Amazon’un kendisinin olmadığı bir satıcıya işaret etmesi ürünün gönderimi ve herhangi bir problem ya da soru sormak istediğinde kiminle iletişime geçeceği konusunda müşteriye kafa karışıklığı yaşatmaktadır.

Eğer bir dropshipping’ci olarak sipariş gönderimi yapmak istiyorsanız, her zaman:

  • Tedarikçinizin ürünlerinizin paket sliplerini, faturalarını, dış paketlerini ve ilgili tüm bilgilerinin sadece sizin adınıza tanımladığı (başka kimsenin isminin geçmeyeceği şekilde) bir sözleşmeye sahip olmanız.
  • Sizden başka (üçüncü parti) bir gönderici ile ilgili tüm paket sliplerinin, faturaların, dış paketlemenin ve/veya üçüncü parti herhangi bir göndericiye işaret eden bilgilerin kaldırılması
  • Müşteri iadelerinin kabul ve iade sürecinde sizin muhatap olmanız
  • Amazon satıcı anlaşmasındaki tum diğer kurallar ile uyumlu olmanız 

gerekmektedir.

Dropshipping İş Modelleri

Model 1) Amazon’da Marketplaces (Ülkeler Arası) Dropshipping

Bu modelde yapılan işlem Amerika’da listelenmiş bir ürünün Kanada, Meksika ve hatta Japonya, Singapur, Avustralya gibi farklı ülkelerin marketplace’lerinde (Amazon pazaryerlerinde) listelenmesi ve sipariş geldiğinde sizin müşteri olarak sipariş oluşturmanız ve sizden sipariş veren esas müşteriye gönderim sağlamanız üzerine kuruludur.

Örnek: Amerika’da listelenmiş 100 dolarlık  bir ürüne Kanada Amazon’da 170 dolara teklif oluşturdunuz. Kanadalı müşteri sipariş verdiğinde müşterinin bilgileri sizin satıcı panelinize düştü. Ardından sizden sipariş veren müşterinin adresiyle Amerika’dan alıcı olarak bir sipariş oluşturdunuz, Amerika’daki satıcı ürünü size, ancak aslında sizin müşterinize kargoladı. Siz de Amazon ve gümrük gibi kesintilerin ardından oluşan fiyat farkından kazanç sağladınız. 

Tabii ki Amerika ve Kanada arasında yapılan Dropshipping sadece bir örnek. Direkt olarak kendi üretiminin sadece bir ülkede satışını yapan Amazon satıcıları kısa süre zarfında ürünlerinin diğer ülkelerin Amazon’larında da dropshippinciler tarafından genellikle yüksek fiyattan listelendiğini görecektir. Dropshipping yapan kişi satış olduğunda ürünleri esas satıcıdan alarak gönderdiği için bir çok satıcı bu duruma ses çıkarmasa da, esas satıcının çoğu zaman haberi bile olmayan bu operasyonda, gelecekte o pazar yerinde yapacağı lansmanı bozacak sıralama kaybı, kötü ürün yorumu gibi durumlardan negatif olarak etkilenecektir(Örneğin ürün Japonya’ya satıldığı ve müşterinin Japonca kullanım kılavuzu olmadığı için ürüne 1 yıldız verdiği, ancak belki de esas satıcının kendisinin Japonya’da satışa başladığı durumda, Japonca kullanım kılavuzunu ekleyebileceği ve benzeri durumlarda). Ancak bunlar isin esas satıcı tarafında oluşan, dropshipping’ciyi pek ilgilendirmeyen, dolayısıyla yazımızın dışındaki konular olduğu için detayına girmeyeceğim.

Model 1 – Politika İhlalleri

Her model için tek tek işleyeceğim politika ihlalleri kendi yorumlarımı içermektedir, politika ihlali olması mutlaka hesabınızın kapanacağı/suspend olacağı ya da kısıtlanacağı anlamına gelmez ve politikaları ihlal ederek uzun süredir satış yapan satıcılar mevcuttur. Bu yazıdaki amaç risk ve getirilerin satıcılar tarafından anlaşılmasını sağlamaktır.

Bir başka Amazon satıcısından satış yaptığınız bu modelde, ürün müşteriye ulaştığında ürünün dış paketlemesinde, paket slibi ve faturasında sizin sipariş verdiğiniz satıcının bilgileri bulunacak ve bu direkt olarak bir politika ihlali olacaktır. Satıcı ile görüşüp bu bilgilerin kaldırılması istenebilir ancak özellikle hali hazırda Amazon depolarına gönderilmiş ürünlerde, ürüne müdahale mümkün olmayacak çünkü gönderim ve elleçleme (fulfillment) Amazon tarafından yapılacaktır.

Model 2) Aliexpress – Taobao – 1688’dan Göndererek  Amazon Dropshipping

Bu modelde ürünler sipariş gelmesi durumunda direkt olarak Çinli satıcı ya da üreticiden müşterinize gönderilir. Çinlilerin uzun süredir dünya e-ticaretinin içinde olması sebebiyle dropshipping yapmak istediğinizi belirttiğinizde üründeki bilgileri sizin istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve ürünü Whitelabel olarak üretebilirler.

Özellikle satış hacminiz arttığında tedarikçilerden ürünün aynı şekliyle (paketleme ve hatta ürün dizaynı) perakende satışının kaldırılması isteyebilirsiniz, ancak bunun kabul görmesi satış rakamlarınız ciddi rakamlara ulaşmadan mümkün olmayacaktır. Ek olarak gönderim yapabileceğiniz siteler sadece bu üç site ile sınırlı değildir. CJDropshipping, Chinabrands, Chinadivision gibi ürünlerinizi tedarik edebileceğiniz bir çok farklı Çinli platform bulunmaktadır.

Model 2) Politika İhlalleri 

Çinli tedarikçilerden ürün gönderimi yaptığınız durumda, tedarikçilerle iyi ilişkiler kurarak gönderimi white label standartlarına uygun olarak yapabilir ve politika ihlallerinin önüne geçebilirsiniz. Ancak tabii ki bu tüm sorunların ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Özellikle gönderimin geç kaldığı durumlar hesabınızı riske atabilir. Amazon için kabul edilebilir en yüksek geç gönderim oranı %4’tur, geç gönderim kuralları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yine bu iş modelinde ürünün ya da ambalajının üzerinde açıkça belirtilmiş olsun ya da olmasın, markalı bir ürünün siparişinde markasız (OEM) ürün gönderimi yapılacağı için marka hakkı ihlali gibi bir risk ortaya çıkacaktır. 

Model 3) Amerika içi sitelerden ürün gönderimi yapmak

Amerika içi sitelerden gönderim yaptığınızda gönderim hızlı ve takibi kolay olacaktır. Target, Bestbuy, Lowe ve daha onlarca farklı siteden ürünleri tedarik edip yine diğer modellerde olduğu gibi sipariş geldiğinde direkt olarak müşterinin adresini girerek ürünlerin gönderimini sağlayabilirsiniz. Manuel olarak da arama yapabileceğiniz bu modelde işlemlerinizi hızlandırmak için NeSatilir.com ya da Tactical Arbitrage gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki görselde Amazon’da 89.90 dolara satılan ürünün

Target.com’da 44.90 dolara satıldığını ve ücretsiz gönderime sahip olduğunu görebilirsiniz.

Model 3 Politika İhlalleri

Ürünlerin gönderimini direkt olarak Walmart, Lowe, Target gibi sitelerden yaptığınızda ürünün dış paketlenmesinde bu firmaların bilgileri ve logosu bulunacak ve dolayısıyla Amazon dropshipping politikası ihlal edilmiş olacaktır.

Model 3.1) Stoğu Tükenmiş Ürünleri Avlamak

3. Modelin bir alt modeli olan bu modelde dropshippingci Amazon uzerinde hali hazırda satıcısı bulunmayan, stoğu tükenmiş markalı ürünleri arar. Manuel olarak bu ürünleri bulmak zor olsa da NeSatılır gibi yazılımları kullanarak ve filtrelerde aktif satıcı sayısına 0 şeklinde girerek kolaylıkla stoğu bitmiş ürünlere ulaşılabilir. Aşağıdaki görselde aktif teklif sayısı 0 olan bir ürünü görebilirsiniz.

Bu ürünün Amazon’daki son satış fiyatını teyit etmek ve ne kadar süredir aktif satıcısının bulunmadığını görmek için Keepa ya da CamelCamelCamel gibi yazılımlarından da faydalanabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi ürün en son olarak 210 dolardan satılmış ve 19 Temmuz 2021’den beri aktif bir satıcısı bulunmuyor. (Ekran görüntüleri benim tarafımdan 30 Temmuz’da alınmıştır) 

Ürünün Walmart’taki satış fiyatı ise 118.75 dolar ve ücretsiz gönderime (Free Delivery) sahip.

Ürünün Amazon üzerinde yorum ve BSR’a sahip olması ise daha önce satış yaptığını göstermektedir. Örnek ürünümüzde hiç de az olmayan 86 adet değerlendirme bulunuyor.

Bu tarz ürünleri bulmak biraz daha efor sarf etmenize yol açacak ancak fiyat rekabeti (yeni bir satıcı teklif verene kadar) olmayacağı için daha esnek olmanızı sağlayacaktır. 

Model 3.1 Politika İhlalleri

Model 3’un bir alt dalı olan 3.1’de model 3 ile aynı politika ihlal potansiyeline sahip. Ürünlerin gönderimini direkt olarak Walmart, Lowe, Target gibi sitelerden yaptığınızda ürünün dış paketlenmesinde bu firmaların bilgileri ve logosu bulunacak ve dolayısıyla Amazon dropshipping politikası ihlal edilmiş olacaktır.

Ara Konu – Whitelabel (Beyaz Etiket) Ürünler Nedir?

Diğer dropshipping modelleri ile devam etmeden önce, ileride sıklıkla kullanacağımız ve dropshipping yapacakların kesinlikle bilmesi gereken Whitelabel terimden bahsetmek istiyorum. 

White-label ürünler üreticiler tarafından satıcıların kendi markaları ile rebranding (tekrar markalama) yapmalarına uygun şekilde üretilmiş olan ürünlerdir. White label (beyaz etiket) ismi boş, beyaz, üzerine kendi bilgilerinizi girebileceğiniz etiket tipi fikrinden ortaya çıkmıştır. 

Model 4) Amazon’da WhiteLabel Dropshipping Yapmak

Whitelabel dropshipping modelinde ürünler üreticinin sizin icin özelleştirmesinin ardından müşteriye yollanır. Müşteriye ulaşan üründe sizin marka isminiz ve paketlemeniz bulunduğu için müşteri bunun aslında bir dropshipping ürünü olduğunu bilmez. Ancak diğer modellerde Amazon’da hali hazırda listelenmiş, daha önce yorum almış ve sıralama kazanmış ürünlerde satış yaparken, bu whitelabel modelinde ürünler kendi markanız ile ve belki de ilk defa listeleneceği için ürünlerde öne çıkarma, diğer bir deyişle lansman çalışmalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Model 4 Kural İhlalleri

Whitelabel modelinde Amazon politikalarını ihlal eden bir durum bulunmamaktadır. Amazon’un dropshipping politikası incelendiğinde, Amazon tarafından istenilen/kabul edilen modelin whitelabel dropshipping olduğunu söyleyebiliriz. 

Model 5) Hepsiburada Global Kullanarak Dropshipping Yapmak

Model 5 pek hatta hemen hemen hiç bilinmeyen bir yöntem olan Hepsiglobal kullanarak dropshipping yapmaktır. Hepsiburada’nin yurtdışı müşterileri hedeflediği Hepsiglobal platformu sayesinde ürünlerin direkt olarak yurt dışına gönderimini sağlayabilirsiniz. Bu modelin negatif yanı gönderi yapılan ülke sayısının az olmasıdır. Aşağıda gönderim sağlanan ülkeleri görebilirsiniz. Bu modeli uyguladığınızda Amazon üzerinde listelediğiniz ya da teklif verdiğiniz ürünlerin gönderimini aşağıdaki ülkeler ile limitlemeniz gerekmektedir.

Hepsiglobal Modelini Adımlandıracak Olursak:

Adım 1) Hepsiglobal’de bulunan ürünlerin Amazon’daki listelerine teklif verilir hali hazırda teklif oluşturulmamış ürünlere yeni liste açılır.

Adım 2) Ürünlerin gönderimi Hepsilojistik’te gönderim sağlanan ülkeler ile kısıtlanır.

Adım 3) Hepsiburada’dan ürünlerin ülke bazlı gönderim fiyatlarına göre ülke bazlı gönderim fiyatları düzenlenir.

Adım 4) Amazon üzerinden sipariş geldiğinde müşterinin gönderim adresi girilerek Hepsiglobal üzerinden sipariş oluşturulur.

Model 5 Politika İhlalleri

Hepsiburada ile gönderim sağladığınız durumda ürünler Hepsiburada’nın temin ettiği tedarikçinin gönderdiği paketleme ya da Hepsiburada’nın kendi paketlemesi ile gönderildiği için Amazon dropshipping politikası ihlal edilmiş olacaktır. Ancak aynı ihlali derecelendirebiliyor olsaydık, benim yorumum Target ya da Best Buy ambalajında giden bir ürüne gore Hepsiburada ambalajında giden bir ürünün dropshipping ürünü olduğunun anlaşılması daha zor olacaktır. 

 Yiğit Tuna – NeSatilir.com Kurucu Ortağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir