ABD’de E-Ticaret Hacmi 1 Trilyon Dolara Yaklaştı

E-ticaret yoluyla yapılan tüketici harcamaları, yıllık 1 trilyon dolarlık hacme ulaşıyor. 

Annual run rate olarak tabir edilen; bir sektör ya da işletmenin anlık performansı baz alınarak yapılan uzun vadeli (genellikle bir yıllık) projeksiyona göre, 2022’nin birinci çeyreğinde ABD’de gerçekleşen e-ticaret harcamaları son 12 aylık dönemde 975 milyar dolara ulaştı ve böylece 2022 yıl sonu tahminlerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı.

Böylece ABD’de e-ticaret pazarı üç yılda neredeyse iki katına çıktı.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre son on iki ayda 975 milyar dolara ulaşan toplam e-ticaret satışları üç yıl önce aynı dönemde 518 milyar dolardı. O dönemde (2019 Q1), pazarın iki katına çıkması yedi yıl sürmüştü çünkü on yıl önce yıllık hacim sadece 208 milyar dolardı.

Pandemi olmasaydı ve e-ticaret sektörü önceki yıllarda olduğu gibi %14-15 oranında büyümeye devam etseydi yıllık run rate oranı bugün 780 milyar dolar olacaktı. Bu mevcut 975 milyar dolarlık hacmin 200 milyar dolar altında kalıyor.  Bu sebepten ötürü bugün e-ticaret sektörünün belki de olabileceğinden %25 daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak enflasyon ile birlikte genel perakende hacminin de yükselişte olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Kaynak: Census Bureau of the Department of Commerce, Marketplace Pulse 

ABD’de E-ticaret 2022 yılının ilk çeyreğinde sadece %6,7 büyüdü ve 2009’dan bu yana en yavaş büyüme oranını gerçekleştirdi.

Son çeyrekte tüketici harcamalarının %14’ü e-ticaret ile gerçekleşti. E-Ticaret sektöründe rekabet etmeyen perakende kategorileri (restoranlar, araba satıcıları ve benzin istasyonları) hariç tutulduğunda, e-ticaretin genel ticarete oranı %21 olarak gözüküyor. Yani harcanan her 5 doların 1 dolarından fazlası e-ticaret yoluyla harcanmış oluyor.

Bugünün verilerini bir yıl önce ile kıyaslarsak, e-ticaretin genel ticarete oranının hemen hemen aynı kaldığını görebiliriz. E-Ticaret sektörü 2021’de pazar payını kaybetti çünkü fiziksel perakende alışveriş (çevrimdışı perakende) tarihte ilk kez e-ticaretten daha hızlı büyüdü ve Covid-19 pandemisinden kaynaklanan çevrimiçi alışveriş artışı soğudu.

Kaynak: Census Bureau of the Department of Commerce, Statista 

Toplam perakende harcamalarının e-ticaret pazar payı son dönemde %14-15’lerde sabit kaldı. Bunun en büyük sebebi olarak çevrimdışı perakende harcamalarının son dört çeyrekte e-ticaretten daha hızlı büyümesi gösteriliyor. 

Ancak toplam perakende pazarı içerisinde e-ticaret sektörünün pazar payı düşüş gösterse de, net e-ticaret harcamaları pandemi öncesi trend çizgisinden daha yüksek olmaya devam ediyor. 

Trend çizgisi, geçerli fiyat yönünü göstermek için pivot seviyelerinin altına ya da üzerine çizilen bir çizgidir. Bu çizgiler, herhangi bir zaman dilimi içinde destek ve direncin görsel bir temsilidir.

Bu nedenle verilere bakarak e-ticaret sektörünün, pandemi sırasında tahmin edilen o büyük yükselişin altında kaldığını ancak e-ticaretin genel ticarete oranına baktığımızda da pandemi öncesi trend çizgisi tahminlerinin üstünde seyretmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. 

⬇️ ⬇️ ⬇️ AMAZON platformlarında satış yapmak isteyenler ⬇️ ⬇️ ⬇️

Amazon Ürün Araştırma için NESATILIR.COM ARAÇLARINI KEŞFET!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir