Amazon, 2022 Q1 Finansal Verilerini Açıkladı – Satışlar Arttı Ama Gelir Düştü

Amazon, hisse senedi fiyatında %10’luk düşüşle sonuçlanan 2022 birinci çeyrek finansal verilerini açıkladı. Raporlanan satışlar artarken, finansal verilerin çoğu diğer yöne gitti.

​​

Kaynak: CNBC Now

CEO Andy Jassy’nin açıklamasında, devam eden tedarik zinciri sorunu ve Ukrayna’da savaş dahil olmak üzere dünya çapındaki mevcut zorluklara atıfta bulundu.

Aşağıda raporun öne çıkan noktalarını bulabilirsiniz.

Amazon Q1 2022 Finansal Özetler

Amazon.com, 31 Mart 2022’de sona eren ilk çeyreğine ilişkin mali verileri;

İşletme nakit akışı 31 Mart 2021’de sona eren son 12 aydaki 67,2 milyar dolara kıyasla, son 12 ay için %41 düşüşle 39,3 milyar dolara geriledi.

Serbest nakit akışı 31 Mart 2021’de sona eren 12 aydaki 26.4 milyar dolarlık girişe kıyasla, son 12 ay için 18.6 milyar dolarlık çıkış ile geriledi.

Net satışlar 2021’in ilk çeyreğindeki 108,5 milyar $’a kıyasla 2022 ilk çeyrekte %7 artarak 116,4 milyar $’a yükseldi.

Çeyrek boyunca döviz kurlarındaki yıldan yıla değişikliklerden kaynaklanan 1,8 milyar $’lık olumsuz etki hariç tutulduğunda, net satışlar 2021 ilk çeyreğine göre %9 arttı.

31 Mart 2022’de sona eren 12 aylık Amazon geliri, bir önceki yıla göre %13.99 artışla 477.74 milyar dolar oldu.

2010-2022 arası Amazon’un çeyrek bazlı ciro grafiği

2021 için yıllık geliri, 2020’ye göre %21.7 artışla 469.822 milyar dolardı.

2020 için yıllık geliri, 2019’a göre %37,62 artışla 386.064 milyar dolardı.

2019 için yıllık geliri, 2018’e göre %20,45 artışla 280.522 milyar dolardı.

Faaliyet geliri 2021’in ilk çeyreğindeki 8,9 milyar dolara kıyasla 2022 ilk çeyreğinde 3,7 milyar dolar olarak raporlandı.

Net zarar 3,8 milyar dolar olarak açıklandı. 2021’in ilk çeyreğinde 8.1 milyar dolar net gelir elde edilmişti ve uzun süredir zarar açıklamıyordu.

Zararın en büyük kalemi elektrikli araç üreticisi Rivian’a yaptığı yatırımdan kaynaklandı. Rivian hisseleri son çeyrekte değerinin yarısından fazlasını kaybetti ve Amazon, Rivian yatırımında 7,6 milyar dolar zarar kaydetti. Bu da 3,8 milyar dolarlık toplam net zararla sonuçlandı.

Amazon CEO’su Andy Jassy’ni açıklamaları;

“Pandemi ve Ukrayna’daki savaş olağandışı büyüme ve zorluklar getirdi. AWS, son iki yılda yıllık %34 ve ilk çeyrekte yıllık bazda %37 büyümesiyle iş yükünü buluta taşına şirketlerin pandemiyi atlatmasına yardımcı oldu.

Tüketici işimiz, son iki yılda yıllık %23 büyüdü. İlk 25 yılı içerisinde kurduğumuz fulfillment ağını iki katına çıkarmamız sadece 24 ay sürdü. Bugün artık fiziksel kapasite veya personel kapasitesi peşinde koşmadığımızdan, ekiplerimiz üretkenliği ve maliyet verimliliğini artırmaya odaklanıyor.

Bunu nasıl yapacağımızı biliyoruz ve daha önce yaptık. Süregelen enflasyon ve tedarik zinciri baskılarından dolayı biraz zaman alabilir, ancak teslimat hızı performansı da dahil olmak üzere bir dizi yeni müşteri deneyimi sunduğumuz cesaret verici ilerlemeler görüyoruz. Şu anda 2020 pandemi döneminden bu yana görülmeyen sipariş seviyelerine yaklaşıyoruz.”

Son Dönemde Amazon Ekosistemi İçerisinde Öne Çıkan Başlıklar;

  • Prime üyeliği ile alışverişin rahatlığını Amazon.com’un ötesindeki online mağazalara genişletti. ABD’deki Prime üyelerine yönelik yeni bir avantaj olan Buy with Prime’ı duyurdu. Prime üyeler, hızlı ve ücretsiz teslimat, sorunsuz bir ödeme deneyimi ve ücretsiz iade gibi Prime üye avantajlarını kullanarak doğrudan katılımcı satıcıların mağazalarından alışveriş yapabiliyor.
Buy with prime
  • Bu yıl Prime Day, 20’den fazla ülkede Temmuz ayında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de yapılan bu etkinlik sırasında Prime üyeleri, her kategorideki ulusal markaların ve küçük işletmelerin ürünlerinden tasarruf edebilecek.
Amazon.com.tr Prime Day reklamı
  • Müşterilerin moda ürünlerini keşfetmesi için yollar icat etmeye ve genişletmeye devam etti. Örneğin, View in 3D, ABD ve Kanada’daki müşterilerin bir ayakkabıyı her açıdan görmelerini sağlıyor. The Drop, dünya çapındaki müşterilere, dünya çapında moda influencerlarının sınırlı sayıda, beden dahil giyim koleksiyonlarına erişimini sağlıyor.
Amazon View in 3D
  • ABD ve Hindistan’daki müşterilerin moda, ev dekoru ve güzellik ürünlerini keşfetmeleri için influencerlar tarafından seçilen alışveriş listelerinden alışveriş yapılabilir bir içerik akışı olan Style Feed’i piyasaya sürdü.
  • Giyim, ev ve güzellik sektöründe geri dönüştürülmüş polyester, organik pamuk ve biyolojik bazlı bileşenler gibi malzemelerden yapılan, bilinçli tüketiciye hitap eden Amazon Aware’i piyasaya sürdü. Tüm Amazon Aware ürünleri, karbon nötr sertifikasına sahiptir ve Amazon’un İklim Taahhüdü Dostu programının parçası olan sertifikalara sahip.
Amazon Aware
  • 8 yeni Amazon Fresh marketi ile dünya çapında 46’ıncı Fresh marketini açtı. Seattle’daki en yeni Fresh mağazası, Uluslararası Geleceğin Yaşam Enstitüsü’nden Sıfır Karbon sertifikası isteyen dünyanın ilk bakkal/marketi oldu. Endüstri standardı bir market ile karşılaştırıldığında her yıl yaklaşık 185 ton karbon emisyonu tasarrufu sağlaması bekleniyor.
  • Amazon Business, işletmeler için satın alma deneyimini basitleştiren, tedarik aracı olan Punch-in’i piyasaya sürdü. Punch-in ile işletmeler satın alma işlemlerine doğrudan Amazon Business üzerinden başlayabiliyor. Satın alma, siparişi oluşturma ve mutabakat için sepetlerini e-tedarik sistemlerine gönderebiliyor.

⬇️⬇️⬇️AMAZON platformlarında satış yapmak isteyenler ⬇️⬇️⬇️

Amazon Ürün Araştırma için NESATILIR.COM ARAÇLARINI KEŞFET!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir