E-ticaret İlk Başlangıç – İlk Beklenti

Yeni bir girişimciyseniz, bir e ticaret mağazası açmak muhtemelen yapılacaklar listenizin en üstlerinde yer alıyordur. Bu yeni çevrimiçi işinize başlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Bu yazımızda sizlerle bunların üzerinde duracağız.

Seçeneklerinizi Açık Tutun

Çevrimiçi satış yapmayı planladığınız pazaryerini seçmeden önce, o pazaryerinden alışveriş yapmak iyi bir fikirdir. Bunu yepyeni bir araba için alışveriş olarak düşünün. Çok sayıda test sürüşü yapmak önemli olduğu gibi, farklı pazaryerlerindeki farklı özellikleri karşılaştırmak sizin içn  iyi bir seçenek olacaktır.

Tanıtın

Pazarlama, başarılı bir çevrimiçi mağaza oluşturmanın en önemli parçalarından biridir. Yeni işiniz için birçok uygun maliyetli ve ücretsiz pazarlama aracı vardır.

Sosyal medya , yeni mağazanızı ücretsiz olarak tanıtmanın en iyi yollarından birini sunar. Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformları çevrimiçi mağazanızı tanıtmak için kullanabilirsiniz.

 Hatalarınızdan ders çıkarın

Yeni bir iş kurma yolculuğuna başlarken, hata yapacağınızı hatırlamak önemlidir. Tabii ki, hiç kimse bu kısmı sevmiyor, ancak öğrenmenize ve başarılı olmanıza yardımcı olacağı kesindir.

Hatalarınızı anlamak, gelecekte benzer bir durumdan nasıl kaçınacağınızı ve nasıl daha iyi sonuçlar alacağınızı öğretecektir. E-ticaret sitelerinde satışa başladığınızda anında başarılı bir satış grafiği göremeyebilirsiniz ancak öğrenmeye devam ettiğiniz sürece, kendiniz ve işinizde iyileştirmeler göreceksiniz.

Daima Öğrenin

E-ticaret dünyası hakkında hiçbir şey bilmeden, bir işletme yürütmeden vb. girebilirsiniz. Ancak, tutkulu ve öğrenmeye istekli olduğunuz için, yolculuğunuz boyunca kesinlikle gerekli becerileri edineceksiniz. Örnek vermek gerekirse bu becerilerden bazıları, ürün ekleme, doğru ürünü bulma ve bu ürün üzerinde doğru fiyatlandırma yapma  gibi çok önemli noktalar olacaktır.

 

Müşteri Odaklı Olun

E-ticaretin en büyük eksikliği, bir karar vermeden önce müşterilerinin ürüne dokunmalarını, hissetmelerini ve denemelerini sağlayamamasıdır. Şu anda bu sorunu çözmek için bir çözüm yolu bulunmamakla birlikte, bu eksikliği işletmenizin diğer alanlarında giderebilirsiniz. Müşterilerin ilgisini çeken ve onları mağazanıza bağlı tutan en iyi şeylerden bazıları,  uygun fiyatlandırma sunmak, ücretsiz gönderim yapmaktır. Bu ekstra hizmetler ve teklifler, müşterinizi mağazanızla etkileşime sokar ve satın alma işlemi için motive eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir