Evcil Hayvan Kategorisinde NeSatılır Pazaryeri Entegrasyonu’nu Nasıl Kullanabilirim?

Pandemi zamanında birçok kategoride yapılan alışveriş harcama artışı evcil hayvan kategorisinde de görüldü. Bunun en büyük sebebi, insanların evcil hayvanları ile çok daha fazla vakit geçirmeleri. Bu durum, evcil hayvan ürünlerinin satışı için güzel bir potansiyel ortaya koyuyor.

Pandemi döneminde birçok insan evinde evcil dostu ile baş başa kalmak durumundaydı. Bu durum birçok evcil hayvan sahibinin, evcil hayvanları ile daha çok vakit geçirmesine ve onların ihtiyaçlarını daha iyi görmelerine neden oldu. Özellikle evcil hayvan ürünlerinin kış aylarında artışa geçmesi, bu kategoriyi olduğundan çok daha değerli kılıyor.

Kış mevsiminde satışı artan ürünlerin önemli bir kısmını hayvan kıyafetleri, taşıma çantaları gibi ürünler oluşturuyor. Burada dikkat edilmesi gereken ürünün beğenilmesi ve potansiyelin doğru belirlenmesi. Sadece kış ayları için değil aynı zamanda yaz ayları için de çok daha farklı ürünler çıkıyor ve bu şekilde kendine geniş bir müşteri kitlesi buluyor.

Evcil hayvan kategorisinde ürün bulmak için NeSatılır’ın ücretsiz Pazaryeri Entegrasyonu’nu kullanıyoruz. Öncelikle maliyetimizi belirleyip kar marjını yüksek tutmayı hedefliyoruz. Bunun için genel arama yapıp dağınık ilerlemektense bazı kriterler belirlememiz gerekiyor. Satış yapmak için güçlü evcil hayvan ürünü bulmalıyız.

Bunu düşündüğümüz zaman ise daha düşük ücretli ürünleri hedeflememiz gerekiyor. Bu yüzden öncelikle bir fiyat aralığı belirliyoruz. Bu noktada çok yüksek ve çok düşük fiyat sınırı koymamamız gerekiyor ve en düşük fiyatı 50 TL olarak belirleyerek ilerlememize devam ediyoruz.

Bununla beraber ürünün favorisinin en az 10-11 bin gibi yüksek sayılabilecek bir miktar seçiyoruz. İsterseniz ürünün puanını da seçebilir bu şekilde beğenilen ürünleri bulabilirsiniz. Ürün puanı olarak 5 değil daha çok 4 gibi sıralamaları seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun en büyük nedeni, müşterilerin üründen şikayet etmelerine rağmen alıyor olmaları. Eğer isterseniz diğer değişkenleri de belirleyerek seçeceğiniz ürünü sınırlandırabilir ve daha az ürünü kontrol edebilirsiniz.

Ne Satılır Pazaryeri Entegrasyonu’nda Neler Yapabiliriz?

Pazaryeri Entegrasyonu’nda, en düşük – en yüksek fiyat, aylık en düşük – en yüksek satış, aylık en düşük – en yüksek ciro, en düşük – en yüksek satıcı sayısı, ürün yorum sayısı en düşük – en yüksek, ürün puanı en düşük – en yüksek ve en düşük – en yüksek favori sayısını ayarlayabiliyorsunuz.

Bu şekilde birçok farklı stratejiyi uygulayabilir ve kafanızda ki ürünü bulabilirsiniz. Ürün seçerken fiyatını düşük belirlemek sizlerin üstüne daha kolay kar marjı koymanız demektir. Bununla beraber ürünün favori kısmını yüksek tutarak ürünün beğenilmiş olmasını hedefliyoruz.

Evcil hayvan ürünlerinde ilk eleyeceğimiz köpek mamaları olacak. Bunun en büyük sebebi, yüksek sermaye gerektirmesi ve nakit akışının hızlı olmaması. Biz daha çok kendi markamızı, Çin’den gelen ya da getirebileceğimiz ürünler ile oluşturmayı hedefliyoruz.

Mama ürünleri hariç diğer ürünleri açarak, onlar üzerinde inceleme ve analizler yapmamız gerekiyor. Bunun nedeni yazdığımız kriterler ile ürünlerin satışının yüksek olması ama puanının çokta yüksek olmaması. Bu da ürünlerin satın alındığını ama bazı sorunlarının olduğunu bizlere gösteriyor. Aynı zamanda, bu şekilde puanı düşük ama insanların çok istediği ürünleri buluyoruz. Ürün bulmada, isterseniz kriterleri esneterek, çok daha fazla sonuç içerisinden ürün bulabilir, isterseniz de kriterleri çok daha dar yaparak daha az sonuç içerisinden ürün bulabilirsiniz.

Ayırdığımız ürünleri incelememiz ve markamız için nasıl satış yapabiliriz, ne kadar kazanırız, ürünün sorunları neler olabilir gibi sorulara yanıtlar arıyoruz. Sadece ürünün problemlerini değil yüksek fiyata satmak için yapılabilecek geliştirmeleri de düşünüyoruz.

Bunun amacı yine kar marjımızı yüksek tutmak ya da yükseltmek. Markamızı geliştirmede bunlara dikkat ediyor ve nasıl pazarlayacağımızı da düşünüyoruz. Bunları yaparak ürünün satış oranını yükseltmeye ve iade oranını düşürmeyi hedefliyoruz.

Ürünün Görselleri En Önemli Noktalardan Bir Tanesi!

Ürünü belirledikten ve ürünü analiz ettikten sonra yapılması gerekenlerden biri diğeri, diğer satıcıların ürünleri nasıl pazarladıkları analiz etmek. Görsellerde neler kullanılmış ve nereye değindiklerini gözlemlemek ve kendimizin nasıl bir taktik izleyeceğini belirlemek.

Bir diğer işlem ise ürün yorumlarını okuyarak, müşterilerin hangi noktayı sevdiği ve hangi noktalarından şikayetçi olduklarını belirlemek. Sonrasında bunları tek tek çözüme kavuşturmak ve gerekli pazarlama stratejilerini belirleyerek ürünü markamız için dizayn etmek.

Pazaryeri Entegrasyonu ile kriterlerimizi oluşturmuş ve bazı ürünleri seçmiştik. Yazının devamında seçtiğimiz bir ürün üzerinden örnekler vereme devam edeceğiz. Seçtiğimiz ürünlerden bir tanesi ise hayvan taşıma çantası. Trendyol, Hepsiburada gibi sitelerde yer alana ürünlerde görülen en büyük sorun, evcil hayvan kategorisinde ki ürünlerde bulunan ürün fotoğraflarının yetersiz olması. Ürünü gördüğümüzde içi boş, normal ve basit bir çanta gibi gözüküyor.

Hayvan taşıma çantasını amazon, aliexpress gibi büyük alışveriş sitelerinde nasıl konumlandırıldığına bakıyor ve Trendyol’da bulunan satıcılar ile kıyaslıyoruz. İlk dikkatimizi çeken şey görsellerin daha nitelikli ve anlatımda daha kuvvetli olduğu.

Görsellerde Ne Anlatılmalı Nelere Dikkat Edilmeli?

Markamızı oluşturmak ve ürünleri doğru bir şekilde satmak için hedefimiz, ürünlerin çok daha güzel gözükmesi ve özelliklerinin daha iyi anlatılması. Trendyol, Hepsiburada gibi sitelerde satılan ve listelenen ürünlerin en büyük sorunlarından bir tanesi ürünlerin görsellerinin bozuk, lekeli ve çözünürlüğünün düşük olması.

Amazon sitesinde listelenen benzer ürünlerde gördüğümüz en güzel çalışmalardan bir tanesi, ürün görselleri üzerinde düşünüldüğü ve iyi tasarlandığı. Ürünlerin pazarlanması için en önemli etmenlerin başında, başarılı ve hedefini iyi seçen görseller yer alıyor.

Amazonda ürünlerinin görsellerinde gördüğümüz çanta detaylarında, su geçirmezlik, hava akışı gibi özelliklerin net bir şekilde görsellerde bahsedildiğini görebiliyoruz. Fotoğraflar, ürünün potansiyelini yansıtan ve satın alınabilirliğini arttıran en önemli etmenlerden bir tanesi.

Eğer ki bu özellikleri görselde veremiyorsanız kesinlikle ürün açıklamasında hatta ürün isminde de belirtebilirsiniz. Evcil hayvan kategorisinde yer alan ürünlerin sorunlarından bir tanesi, ürünlerin dayanıklılığının sanılandan az olması. Bu konuda ürünü pazarlarken, açıklama kısmında dayanıklılığından bahsedebilir ve ürünün sağlam olduğunu belirtebilirsiniz.

Başka Neleri Düşünerek Hareket Etmeliyiz?

Bir diğer bakmamız gereken nokta ise kargo aşamasının kolaylık sunup sunmadığı. Bazı ürünler katlanabilir özelliklere sahipken bazıları bu özellikten mahrum, bazı ürünler kırılabilir özelliği taşıyorken diğerleri bu özelliği taşımıyor. Buda ürünün kargolanma aşamasında çok daha fazla sıkıntı ve ücret çıkmasına neden olabilir.

Evcil hayvan kategorisinde birçok farklı ürün var çanta, kıyafet, mama kabı gibi. Bu ürünlerin hangisinin daha az sorun çıkartacağını önceden belirlemek ileride ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek demek olacaktır. Birçok marka bu sorunları önceden görmediği için sorunlar yaşamakta.

Bu yazımızda evcil hayvan kategorisinde nasıl ürün seçebileceğimizi, nelere dikkat edeceğimizi ve Pazaryeri Entegrasyonu’nu nasıl kullanabileceğimizden bahsettik.

Satmayı düşündüğünüz ürünleri satıcı olarak düşündükten sonra kesinlikle müşteri gibi incelemeli ve bazı sonuçlara ulaşmanız gerekmekte. Ürünleri “nasıl olsa biri alır” diyerek mağazanızda listelemenin çokta doğru bir yöntem olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Markanızın hem kaliteli hem de satın alma oranının yüksek olması için bu analizleri yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir