NeSatılır Yorum Analiz Modülü Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz bir hizmetimiz olan Yorum Analiz Modülü ile ürün bulmaktan bahsedeceğiz. Trendyol, N11 ve Hepsiburada pazar yerlerinin içerisinde olduğu yerlere bakacağız. Bu modül sayesinde  mevcut yorum sayısı, son 7 gün yorum değişimi ve 7-14 gün yorum değişimi gibi değerleri görebiliyoruz. Markamız için ürün bulmada bir başka önemli özellik olan yorumlardan yararlanacağız. Bu noktada bizlere kolaylık sağlayacak ve ücretsiz erişim sağlayabileceğiniz Yorum Analiz Modülü ile ürün bulmaktan bahsedeceğiz. Ürün ararken bir başka kriter olan ürün yorumlarını analiz eden yazılımımız sayesinde, çok daha kolay analiz edebilir ve ürün bulabilirsiniz.

Markamız için ürün ararken markası olmayan ürünleri bulmak bizim için çok daha iyi. Markamızı şekillendirirken bu “markası olmayan” ürünler ana kemik yapıyı oluşturacak. Ürün seçerken ücretsiz modülümüzden yararlanacağımı söylemiştik. Yorum Analizi Modülü ile ürünlere yapılan yorumları görebiliyoruz. Burada son 7 günde yapılan yorum ve 7-14 günde yapılan yorumlara bakabiliyoruz.

Yapılan yorumlara dikkat etmemiz gereken yeri ise, ürünleri aldıktan yaklaşık bir hafta sonra yorum yapıldığını varsaymak. Bu şekilde düşündüğümüzde çok daha doğru ve isabetli yorumlar yapabiliyoruz. Bu modül sayesinde sadece yorum sayılarını görmüyoruz. İstersek en çok yorum yapılan ürünü görebiliyoruz. Yorum sayısının yanında ürünün puanı gibi değerleri de görebilir ve çıkarımlarımızı buna göre yapabiliriz.

Bu modülü sadece Trendyol değil aynı zamanda Hepsiburada ve N11 gibi alışveriş sitelerinde de kullanabilirsiniz. Bu şekilde kendi markanız için çok çeşitli verileri elde edebilir ve bunlara ulaşabilirsiniz. Bu elde ettiğiniz verilere ulaşarak çok farklı stratejiler yapabilir ve kendi markanıza yeni ürünler katabilirsiniz.

Yorumlardan Nasıl Analizler Yapabilirim?

top 1000 yorum analizi

Bir diğer ürün analizi noktası ise ürünlere yapılan yorumlar. Burada yorumları tek tek okuyarak ürünler hakkında yapılan çeşitli şikayetleri okuyabilirsiniz. Eğer ki ürünü kendi markanız altında satmak istiyorsanız, ürün hakkında ne gibi kötü dönüşler alacağınızı da anlayabilirsiniz. Bununla birlikte ürün hakkında ki kötü yorumları iyiye çevirmeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde ürünü geliştirmeye ya da daha önce söylediğimiz gibi reklamları bu yönde vermeye çalışabilirsiniz.

Pazarlama Entegrasyonu birçok konuda bizlere yardım ediyor. Bu yardımlardan en büyüğü istediğimiz gibi özgür bir şekilde ürünlere filtreleme yapma imkanımız. Pazaryeri Entegrasyonu’nda, en düşük – en yüksek fiyat, aylık en düşük – en yüksek satış, aylık en düşük – en yüksek ciro, en düşük – en yüksek satıcı sayısı, ürün yorum sayısı en düşük – en yüksek, ürün puanı en düşük – en yüksek ve en düşük – en yüksek favori sayısını ayarlayabiliyorsunuz. Bu şekilde birçok farklı stratejiyi uygulayabilir ve kafanızda ki ürünü bulabilirsiniz.

Bunun ücretsiz bir modülü olan yorum Yorum Analiz Modülü, kapsamlı olmasa da kullanıcıya birçok kolaylık sağlıyor. En çok yorum yapılan ürün en çok satan ürün olarak adlandırmak çok doğru olmasa da, yorum yapılma oranı da bizlere çok fazla bilgi veriyor. Ürünleri markasız bir şekilde seçtikten sonra tabi ki yine alternatif satıcılara bakıyoruz. Bu kullanıcıların neleri farklı yaptığını gördükten sonra yine en önemli yer olan pazarlama noktasına geliyoruz.

Ürünü pazarlama en önemli konulardan bir tanesi. Öyle ki birçok farklı etken ve değişken var. Ürünlerimizi ne kadar dikkatli seçersek seçelim, pazarlama kısmını dikkatli yapmazsak başarısızlık ile sonuçlanacaktır. Bu yüzden sadece kendi ürünlerimizi değil, rakiplerimizi de analiz etmeli ve neler yaptıklarına bakmalıyız. Ürünlerimizi sıraladıktan ve karar verdikten sonra Amazon, Aliexpress gibi büyük alışveriş sitelerinde alternatiflerini ya da asıllarını bulmalıyız. Bu şekilde yurtdışında nasıl pazarlandığını, nasıl görseller kullanıldığını ve ne kadar bir fiyata satıldığını öğrenebiliriz.

Yerli ve Yabancı Pazarlarda Nasıl Pazarlama Yapılır?

Sonrasında ürünü yerli ya da yabancı pazarda nasıl pazarlayacağımızı düşünebiliriz. Pazarlamada önceliğimiz hem görselde hem de açıklama kısmında, açıklayıcı ve insanların aklında soru işareti bırakmayacak şekilde olmalı. Okuduğunuz yorumlarda insanların nelerden şikayetçi olduğunu gördükten sonra, markanız için ekleyeceğiniz ürünlerin görsellerini ve açıklamalarını buna göre düzenlemeniz iyi olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir çantanın dayanıksız olduğu yazıyorsa bunu gidermelisiniz. Sonrasında ürünün görsellerinde bunun daha dayanıklı olduğunu ve revize edildiğini belirtmelisiniz ki, müşterilerin akılında herhangi bir soru işareti kalmasın.

Ürün görselleri, ürünü pazarlamada en önemli etmenlerden bir tanesi. Ürünün görsellerini dikkatli seçmemiz onu satmamızda ki en büyük yardımcımız olacaktır. Görsellerde ki kullanılacak olan anlatım dili, ürünleri tanıtıcı ve konsept belirleyici olmalı. Bir çantayı sadece çanta olarak değil kolay taşınabilir, su geçirmez, dayanıklı, kolay saklanabilir gibi özellikler ile kullanıcılara sunulması, ürünün satışını etkileyecektir. Satıcı olarak bu tip özellikleri gözlemleyip analiz etmezseniz, ileride yapacağınız büyük işlerde beklemediğiniz sorunları ya da düşük satışları gözlemleyebilirsiniz.

Yorum Analiz Modülü Ne Kadar Önemli ?

Ürünlerinizi satış sayfanızda listelediğiniz de her biri ile özel olarak ilgilenmek ve yorumları okuyarak analizler yapmak gerekiyor. Bu analiz sonuçlarını değerlendirerek ürünleri revize etmek sizlerin yararına olacaktır. Yorum Analiz Modülü bu kısımda bizleri kurtaracak nitelikte. Bunun sebebi ise, ürünleri yorumlara bağlı olarak bulduğumuzda ürünün şikayetlerini de görme imkanımız oluyor. Şikayetlere bakarak gerekli düzenlemeler yapılabilir ve ürünü bu şikayetler giderilecek şekilde revize edilebilir.

Örnek vermek gerekirse bir tartının pilinin hızlı bittiğine dair çok sayıda şikayet yorumları alıyorsanız. Ürünün yanında pil verebilir ya da ürünle birlikte pil alındığında indirim yapabilirsiniz. Bu şekilde hem müşteriyi dinleme fırsatınız olur hem de ürünün satışlarını arttırabilirsiniz. Sadece ana ürünün satışını arttırmak değil aynı zamanda yanında bir pil daha vererek satış arttırabilirsiniz. Karınız sadece ana üründen değil aynı zamanda yan üründen de geleceği için, normal bir şekilde pazarlama yapana göre çok daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Birçok kişi bu pazarlama sektöründe yapılan “kargo ücretsiz” etiketi ile satışlarını arttırdıkları bilinen bir gerçek. Pazarlamada ve ürün satışlarınızda bu tip küçük ipuçları ile, müşterinizi etkileyebilir ve müşterinin ilk tercihinde yer alabilirsiniz. Bunun yanında popüler ürünler bularak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Her dönem belli başlı ürünler diğer ürünlerden çok daha fazla satış yapıyor. Pazar Entegrasyonu ve diğer modüller bu popüler ürün bulma konusunda sizlere tam destek sunuyor. Bu yazılımlar sayesinde hızlı, doğru ve isabetli ürünler bulabilir ve bunları kendi markanız altında sıralayabilirsiniz.

Yorum Analiz Modülü ve Pazaryeri Entegrasyonu gibi yazılımlar, markanızı geliştirmede kilit rol oynayan yazılımlardır. Sizlerin çok daha kolay ve isabetli ürünler bulmanızı, bulduğunuz ürünlerin popülerliğini test etmenizi ve bu ürünlerin ne kadar yorum aldığını, ne kadar sattığını ya da ne kadar favoriye eklendiğini görebildiğiniz, kullanışlı yazılımlardır. Bunlarla birlikte çeşitli ürünler bulabilir ve markanız için hangilerinin uygun olacağını görebilirsiniz. Birçok farklı ürün pazarlayan insanların hedefi müşterileri kendilerine çekmek. Fakat bu işlemi stratejik ve pazarlama taktiklerini dikkate alarak yaparsanız, kazancınız yıllardır bu sektörde olan kişilerden bile yüksek olabilir. Küçük ipuçları ile müşterileri kendi tarafınıza çekmeniz sanıldığı kadar zor değildir. Ekleyeceğiniz ürünlere özen göstermeniz, anlamanız ve ilgilenmelisiniz ki sizlere getirisi tahmin ettiğimizden çok daha fazla olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir