Facebook Sayfanıza Nasıl Beğeni Toplarsınız

Facebook Etkileşimleri Nasıl Arttırılır?

Facebook paylaşımları neye göre gösterir?

Bir önceki Facebook yazımızda Facebook reklamlarına başlayabilmeniz için gerekli olan Facebook sayfasını nasıl oluşturacağınızı ve diğer detayları incelemiştik. Önceki yıllarda Facebook sayfalarından yapılan paylaşımların organik gösterim sayıları oldukça yüksekken, Facebook’un değişen algoritmasıyla birlikte sayfaların gönderimlerinin etkileşim sayılarında ciddi düşüşler görüldü. Bunun en büyük sebebi Facebook’un, kullanıcılara gerçekten ilgilendikleri gönderi göstermek istemesi. Örnek verecek olursak bir sayfanın gönderilerini beğenir ya da yorum yaparsanız, o sayfadan daha fazla içerik organik olarak karşınıza çıkacaktır.

Gönderilerinizin organik görüntülenmelerini nasıl arttırırsınız?

Sayfanızdaki kullanıcılar tarafından beğenilmesi organik görünürlüğünüzü arttıracaktır. Sayfanızdaki gönderilerde farklılaşmaya giderek birden çok ilgi alanına hitap edebilirsiniz. Örneğin kimi kullanıcılara uzun ve detaylı anlatımlar ilginç gelirken, kimi kullanıcılar cep telefonundan hızlıca okuyabilecekleri özet bilgileri tercih edecektir. Ayrıca sayfanızda sizin sayfa içeriğine uygun olan diğer sayfaların paylaşımlarını da paylaşabilirsiniz.

Gönderilerinizde bir denge sağlayın. Tüm gönderilerinizin bilgilendirici olması ya da tamamının esprili olması yerine farklı tarzda paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Kimi zaman sansasyonel bir konudan bahsedin, kimi zaman ise bir tartışma yaratabilecek ve gönderinin altında kullanıcıların yorum yapmasını sağlayacağınız konular paylaşın. Gelen yorumlara cevap vererek ya da ek sorular sorular gönderiyi canlı tutun ve üstte kalmasını sağlayın. Bu sayede Facebook sizle etkileşime geçen kullanıcılarının arkadaş listesinde konuya ilgi gösterebileceğini düşündüğü ek kişilere gönderinizi gösterecektir.

Gönderilerde bir önceki yazılımızda belirttiğimiz gibi mesaj at butonunun üstüne gelecek şekilde iletişime geçmekten bahsederek size gönderilen mesaj sayısını arttırabilir ve kullanıcı kitlenizi genişletebilirsiniz. Gönderilerinizi önceden planlamayı unutmayın, son dakikaya bırakılan gönderiler genellikle gecikecektir. Eğer gönderilerinizde videolarınızı paylaşırsanız videoların Youtube linkini koymak yerine videoyu Facebook’a yükleyin. Böylece videoların otomatik olarak oynamasını sağlayabilirsiniz, bu şekilde kullanıcıların dikkatini çekme oranınız ciddi oranda yükselecektir.

Hangi tip gönderilerin müşterilerin ilgisini çektiğini üst menüdeki insight kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıda 12 saat önce yayınlanmış gönderilerin istatiklerini görebilirsiniz.

İstatistikler doğrultusunda ilgi çeken gönderilere benzer gönderiler yayınlamanız sayfanızın görünürlüğünü arttıracaktır.

Facebook sayfanızdaki beğenmeleri arttırın

Sayfamızdaki beğeni sayısını arttırmak için bize yakın sektörlerde bulunan rakip ya da benzer hizmetler sağlayan sayfaları hedef alabiliriz. Örnek vermek gerekirse Dopigo ya da Entegra gibi firmaların sayfalarını beğenmiş olan kullanıcılar büyük ihtimalle hali hazırda N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi platformlardan satış yapan kullanıcılar olacaktır. Bu satıcıların sayfamı beğenme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Not: eğer elinizde müşteri e-postalarından oluşan bir liste varsa direkt olarak bu listeyi de yükleyebilirsiniz.

Business facebook hesabınızdan ‘’Create’’ butonuna basın.

Açılan menüden ‘’engagement’’ butonuna basın.

Açılan menüden ‘’page likes’ı’’ seçin ve devam edin

Reklam vereceğiniz sayfayı seçin

En üstteki menüden ‘’Create Multiple New Ad Sets’’ seçeneğine tıklayın

Lokasyon olarak reklamlarınızın görüneceği kişilerin yaşadığı ülkeyi seçin. NeSatilir.com sayfası için Türkiye’yi seçiyoruz.

Size tavsiye edilmiş olan seçenekleri kaldırın

Kaldırdığımız seçeneklerin yerine e-ticaret platformlarına ve teknolojik ürünlere ilgisi olan kişileri hedef kitlemize eklememiz gerekli. Aşağıdaki örnekte NeSatilir.com sayfası ile ilgilenmesi olası kişilerin ilgilendiği sayfaların takipçilerini hedef kitle olarak seçtik. Aynı işlemi rakipleriniz için de uygulayabilirsiniz. NeSatilir.com’un henüz Türkiye’de rakibi olmadığı için örneğimizde ilgi alanları yakın sayfalar üzerinden devam ediyoruz. Ancak örneğin Amerika’da marka bilinirliği oluşturmak istediğiniz ürününüz kablo ise, popüler rakipleriniz sayfalarını (Anker, Aukey, Baseus, Wolfbitz vs..) hedef kitlenize alabilirsiniz.

Sayfanın en altındaki Budget & Schedule kısmına gelin ve burada günlük ya da haftalık bütçenizi belirleyin. Bu örnekte yaptığımız 8 adet varyasyonlu hedefleme için günlük 100 TL toplam bütçe belirledik. Bütçeniz harcanabilecek maksimum tutarı belirleyecektir.

Bir sonraki sayfada oluşturmuş olduğunuz kampanyanın detaylarını görebilirsiniz. Hata olmadığını kontrol ettikten sonra devam ederek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Açılan sayfada Media bölümüne inin ve kullanmak istediğiniz imajı yükleyin, dilerseniz sayfanızın cover resmini ya da oluşturduğunuz videoyu kullanabilirsiniz.

Text bölümüne gelin ve insanların ilgisini çeken, aynı zamanda onları sayfayı beğenmeye yönlendiren bir mesaj yayınlayın.

Artık reklamı onaylayabilirsiniz, reklama girdikten bir hafta sonra belirlediğimiz hedef kitlelerin nasıl performans sergilediklerini inceleyeceğiz ve bu hedef kitleler arasında A-B testleri yaparak en optimal tıklama maliyetine ulaşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir