Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

 

Facebook Sayfası Oluşturmak:

www.facebook.com/pages adresine giidin

 

 

 

 

Business or Brand seçeneğini seçerek devam edin

 

 

 

 

 

 

About kısmına gelin, aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde edit tuşuna basarak sayfanızın ismini değiştirin

 

 

Optimal Resim Boyutu Ne Olmalıdır?

Optimal resimler yükleyin (profil resmi için 400 x 400, arka plan resmi için ise 851 x 315 pixel). Eğer herhangi bir resim editör programı kullanmıyorsanız https://resizeimage.net/ adresinden resimlerinizin boyutlarını değiştirebilirsiniz. Boyut değişikliği yapıldıktan sonra resimlerde bozulma olmadığından emin olun. Videolar için tavsiye edilen çözünürlük 820 x 462’dir.

 

 

 

 

Sayfada aşağı inerek sağ taraftan arkadaşlarınızı sayfayı beğenmeler için davet edebilirsiniz, en az 25-30 arkadaşınızın beğenmesi reklamlardan alacağınız dönüşümü arttıracaktır. Bu işlemi daha optimal olarak bu dökümanda anlatılan değişikliklerin tamamını yaptığınızda, diğer bir deyişle Facebook sayfanızı optimize hale getirdiğinizde yapabilirsiniz.

 

 

Sayfa Bilgilerini Doldurmak

 

 

About kısmındaki tüm bilgileri doldurun

 

 

 

 

Özellikle More Info’nun altınadaki Edit About kısmına dikkat edin. Bu bölümde yazacağınız kelimelerin ilk 156 karakterlik kısmı Google’da endekslenmekte ve görüntülenmektedir. Bu bölümde şirketinizi iyi tanımladığınızdan ve Google’daki aramalarda görüntülenmek istediğiniz kelimeleri tanımın içerisinde geçirdiğinizden emin olun. Ayrıca web sitenizin ismini ilk 156 karakter içerisinde geçirin.

 

 

Not: wordcounter.net sayesinde cümlelerinizin kaç karakterden oluştuğunu görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Sayfanizda doldurabildiğiniz tüm alanların dolu olduğundan emin olun, sizin için önemli kelimeleri kullanmaya dikkat edin ancak kelimeleri sürekli tekrarlamayın ve düşük cümleler kurmayın. Örnek olarak NeSatarim.com Facebook sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Sayfa İçeriğini Oluşturun

 

 

Sayfanızda 5-6 adet görsel ve yazılı içerik paylaşın. Sayfanın çalışır halde olan bir işletmeye ait olduğunu ve kurumsal kimliğe sahip olduğunuzu belli edin. Görsellerinize kapak fotoğrafı eklemeyi ihmal etmeyin. Aşağıda bir makalenin kapak fotoğrafıyla birlikte paylaşılmış halini görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Gönderilerinizi oluşturduktan sonra sağ üstteki “…” işaretine tıklayarak gönderilerin tarihini değiştirebilirsiniz, böylece gönderiler bir anda girilmiş gibi görülmeyecektir. Ancak gönderileri alabileceğiniz en geri tarih sayfanın kuruluş tarihidir, bu yüzden sayfanızı bir an önce oluşturmanız tavsiye edilir.

 

 

 

 

Ayrıca yeni bir gönderi oluşturduğunuzda gönderinin yayınlanma tarihini ileri bir tarihe alabilirsiniz, planlama yaparak haftanın belirli günleri ve etkileşimin çok olduğu saatlerde otomatik paylaşım yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Gönderilerinizin en çok ne zaman etkileşim aldığını üst sayfa menüsünde bulunan “insights” altından görebilirsiniz.

 

 

 

 

Soldan “posts” bölümüne tıkladığınızda gönderilerin etkileşim detaylarına ulaşabilirsiniz. Unutmayın, sayfayı ilk kurduğunuz günlerdeki veriler yanıltıcı olabilir, veri havuzunuz genişledikçe daha doğru raporlara sahip olacaksınız.

 

 

 

Artık sayfaya geri dönüp buton ekleyebiliriz. Bizim buradaki ana hedefimiz kendimize tekrar tekrar hedefleyebileceğimiz bir müşteri kitlesi yaratmak olduğu için “send message” butonu ekleyeceğiz, ancak sayfa ile etkileşime geçenleri direkt olarak ürününüze göndermek isteyebilir (çoğu durumda tavsiye edilmez) “shop now butonu ya da web sitenize göndermek isterseniz “sign up” butonu ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Cover Photo Düzenlemesi

 

 

NeSatilir sayfasında interaktif olması için, cover resminde animasyon video kullanmayı tercih ettik, ancak video kullanmak istemezseniz aşağıdaki örnekte olduğu gibi müşteriyi mesaja yönlendiren bir dizayn kullanmanız (yazının hemen bitimine mesaj at butonu gelecek şekilde) müşterileri psikolojik olarak size mesaj göndermeye itecektir.

 

 

Sol Menü Düzenlemesi

 

Soldaki menüye sade bir görünüm katmak hem SEO hem de kullanıcı dostluğu açısından iyi olacaktır. Şimdi soldaki menüden kullanmayacağımız butonları kaldıralım:

 

 

 

Bunun için yapmamız gereken önce Settings bölümüne ardından ise “Templates and Tabs” bölümüne gelmek olacak.

 

 

 

 

 

 

Buradan dilerseniz kendinize uygun bulduğunuz bir taslağı seçebilirsiniz, ancak zaten sol menüyu özelleştireceğimiz için hangi taslağı seçtiğinizin büyük bir önemi olmayacak.

 

 

 

 

Ben şuan için standart taslak ile devam ediyorum ve menüyü özelleştireceğim alt kısma geçiyorum. Alt kısımdaki menüde sürükle bırak yaparak, soldaki menüde en üstte hangi bölümlerin yer almasını istediğinizi seçebilirsiniz.  Aşağıda menüyü sayfanın amacına uygun şekilde tekrar dizayn ettim ve şuan için gereksiz olduğunu düşündüğüm “events” sekmesini kapattım.

 

 

 

 

Ana sayfamıza geri döndüğümüzde menünün düzenlediğimiz şeklinde güncellenmiş olduğunu görüyoruz.

 

 

İş İlanı Oluşturun

 

 

Son olarak iş ilanı yaratmamız firmamıza kurumsal bir görüntü katmamıza yardımcı olacaktır. Oluşturulan iş ilanları 30 gün boyunca yayınlanır, tavsiyemiz en az iki adet iş ilanını sürekli olarak aktif tutmanızdır.

 

 

Bir sonraki bölümüzde Facebook sayfanız için anahtar kelime seçimleri ve Facebook Reklamlarının oluşturulması konularını işleyeceğiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir