N11’de Üst Sırala Çıkmak – Ürün Sayfa Optimizasyonu

N11 Kalite puanına ilişkin yazımızda N11’de Sponsorlu Ürün reklamlarının hangi kriterlere göre çalıştığından bahsetmiştik. Bu yazımızda Sponsorlu Ürün reklamlarının verimli bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem arz eden ürün sayfası optimizasyonundan bahsedeceğiz.

Sponsorlu Ürün reklamlarının gerek arama terimi sonuçlarında gerekse kategori sayfalarında üst sıralarda görüntülenebilmesi için ürün listenize ait kalite puanının yüksek olması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak bundan bir adım önce, ürününüzün müşterilerin karşısına doğru noktalarda çıkabilmesi için listemizi hazırlarken kimi unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Ürünü Listelerken Dikkat Edin

Doğru kategori seçimi ve ürünü doğru alt kategoride listelemek bunun ilk ve en bilinen adımı. Şayet ürününüzü ait olduğu alt kategoriden farklı bir yerde listelerseniz bu kategoride arama yapan tüketicilerin karşısına çıkma ihtimaliniz düşecektir.

Arama Kelimelerinin Gücü

Daha az bilinen ve en az doğru kategori kadar önemli olan bir husus ürün sayfanızın tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen arama terimlerine yer vermesidir. Sponsorlu Ürün reklamları Aramada Öne Çıkanlar reklamlarının aksine sizin belirlediğiniz arama kriterlerinde değil N11 algoritmasının belirlediği arama terimlerinde tüketicilerin karşısına çıkmanızı sağlamaktadır. Örneğin xyz markalı bir elektronik ürünü satıyorsanız, Aramada Öne Çıkanlar reklamları için xyz kelimesinde reklam vermeniz yeterli olacaktır, ancak Sponsorlu Ürün reklamlarında yerinizi garantilemeniz için ancak ürün listesinde xyz kelimesine yer vermeniz görüntülenme şansınızı artıracaktır.

Burada algoritmanın ürününüz ile ilgili doğru bir şekilde karar verebilmesi ve gerçekten ürününüzle ilgili aramalarda size gösterim imkanı sunması için belirttiğimiz gibi listeniz ürününüzü tanımlayan kelime ve kelime öbeklerine yer vermelidir. Burada önemli bir faktör tüketicilerin sizin sattığınız ürün grubunu ararken en fazla hangi kelime (ör: ayakkabı) veya kelime öbeklerini (ör: beyaz spor ayakkabı) tercih ettiklerini saptayabilmektedir. Kullandığınız kelime öbekleri ne kadar fazla kişi tarafından aranıyorsa yapılan aramalarda o kadar fazla tüketicinin karşısına çıkma şansını yakalarsınız. Bu Sponsorlu Ürün reklamlarında olduğu kadar organik aramalarda da görüntülenme sayınızı artıracak önemli bir işlemdir.

Tüketicilerin hangi kelime öbeklerini tercih ettiklerini saptamak için kullanabileceğimiz en önemli araçlardan biri N11’in arama barındaki “autocomplete” yani otomatik tamamlama özelliğidir.

Bu bölümde ürününüzü tanımladığını düşündüğünüz kelimelerin girişini yaparak N11’in sunduğu önerileri not edebilirsiniz. Yalnızca N11’de değil hemen hemen tüm arama motorları ve e-ticaret platformlarında autocomplete özelliği kullanıcıların daha önce yaptığı aramalara göre şekillenmektedir. Platformlar bu sayede tüketicileri ulaşmak istedikleri ürünlere en kısa sürede yönlendirebilmekte, bu sebeple bu uygulamayı etkin bir şekilde kullanmaya özen göstermektedirler.

Autocomplete bölümünde göreceğiniz her yeni kelime öbeği arama barına tekrar yazıldığında bir başka kelime öbeğininin önerilmesini sağlar. Bu işlemi ürününüzü tanımladığını düşündüğünüz tüm kelimelerde yaptığınız ve her yeni çıkan sonuçtan bir başka sonuca ulaştığınız takdirde elinizde ürününüzü tanımlayan bir kelime öbeği havuzu oluşacaktır. Ürün listenizi hazırlarken bu kelime havuzundan yararlanmak ve önemli öbeklere başlık, alt başlık ve açıklama kısımlarında yer vermek listenizi optimize etmek için yapabileceğiniz şeylerin başında gelmektedir.

Ürün metni optimizasyonu konusunda kullanabileceğimiz bir diğer araç olan Google Trends’I ilerleyen yazılarımızda inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir