Pazaryerleri Komisyon Hesaplama

Online pazaryerleri şu anda pandemi ile beraber müthiş bir yükseliş yakalamış durumda. Nitekim 2020 yılı kapandığında, ortaya çıkan sayısal veriler, online pazaryerlerindeki yükselişi bariz bir şekilde yansıtıyordu. Bu durum elbette sadece alışveriş yapmak isteyen insanların değil aynı zamanda girişimcileri de yakından ilgilendiren bir gelişme olarak kabul edilebilir.

Elektronik ticaret alanında var olmak isteyen girişimciler, bu alana ait bütün detaylara hâkim olmak zorundadır. Pazaryerinde yer almak adına nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine, nasıl işlemleri takip etmeniz gerektiğine, hangi ürünlerin doğru ürünler olduğu konusunda bilgi sahibi olmak adına blog sayfamızı takip edebilirsiniz. Bu içeriğimizde Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi çok büyük pazaryerlerinde komisyon hesaplama yöntemlerine değineceğiz.

ücretsiz komisyon hesaplama

Komsiyon Hesaplama Sayfasından Yararlanın

Komisyon hesaplama aracımız sayesinde dilediğiniz platformun ne kadar komisyon aldığını detaylı verilerle görebilirsiniz. Tüm ürün tiplerinde farklı komisyonlar alındığı için, ürünün cinsine, ağırlığına, kargo duruma göre vs. hesaplamalar değişiklik gösterecektir. Bu nedenle ürün tipleriniz için ayrı ayrı komisyon hesaplama yapmanız gerekir.

Günümüzde pek çok pazaryeri birbirine benzer yöntemleri kullanır. Kullanılan arayüz, kampanyalar, mobil uygulama, iletişim stratejisi birbirinden farklı olsa da genelde mağazalar, ürünler ya da işleyiş mantığı birbirine çok benzer. Bugün pazaryerlerinin hemen hemen tamamı komisyon yöntemiyle çalışır. .Bir girişimci için komisyon yüzdeleri arasındaki %0,01’lik farklar bile bir noktadan sonra belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle de komisyon hesaplama yaparken tüm pazaryerlerini ayrı ayrı kıyaslamak önemlidir.

Komisyon, temel olarak bir platform aracılığıyla satmış olduğunuz ürünler için paydaşınız olan pazaryerlerine ödemiş olduğunuz yüzdelik bedelidir. Komisyon, satılan her ürün için ödenir. Bu nedenle siz büyüdükçe pazaryerleri de aynı oranda büyür. Bu durum, pazaryerlerinin sizi olabildiğince desteklemesini sağlar. Reklam, iletişim ya da satış stratejileri konusunda mağazalar ve pazaryerleri arasında bir iş birliği söz konusudur.

Tüm Pazaryerlerinin Komisyon Stratejisi Farklı

Normal bir pazarda bir tezgah sahibiyseniz, kiraladığınız yer için bir ücret ödersiniz; ancak online pazaryerlerinde süreç, sattığınız ürünlere endeksli olarak ilerler. Çok güçlü pazaryerlerinde olabilmenin kabul edilmesi gereken avantajları vardır. Böyle büyük markaların çatısı altında satış yapmanın maddi bir karşılığı mutlaka olacaktır. İşte komisyon da tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Komisyonlar KDV dahil fiyatlar üzerinden kesilmektedir. Şu anda komisyon bedelleri sayesinde en büyük kazançları sağlayan yerler; Trendyol, N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor olarak sıralanabilir.

Tüm bu online pazaryerlerinin komisyon konusundaki stratejileri birbirinden farklıdır. Satış fiyatınızı belirlemeden önce mutlaka ödemek zorunda olduğunuz komisyon bedelini göz önünde bulundurmalısınız. Komisyon zorunluluğu, bazen ne yazık ki fiyat çıtasının yüksek olmasına neden olabilmektedir. Şu anda pazaryerlerinin çok büyük bir bölümü komisyon sistemiyle çalışır. Letgo benzeri ikinci el satışa odaklı platformlar, komisyon sistemiyle çalışmaz; ancak yüzlerce mağazayı bünyesinde toplayan dev pazaryerleri gelirlerini bu şekilde elde eder.

Bir satış yaptığınız zaman, ücretiniz pazaryeri havuzunda kalır. Müşteri bunu onayladığı zaman havuzdaki ücret size aktarılır; ancak pazaryeri bu paranın içinden kendi komisyonunu her defasında kesecektir. Yukarıda da dediğimiz gibi bağlı olduğunuz kategoriye göre oranlar değişmektedir. Örneğin elektronik bir ürünün komisyonu ile kozmetik ürününün komisyonu arasında farklar söz konusudur. Komisyon hesaplama aracımızı kullanarak 24 saat boyunca hatasız bir şekilde komisyon hesaplamalarınızı yapabilir ve uzun vadeli mali planlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Satıcılar ne yazık ki bu tip komisyon bedellerinden kaçamaz. Böyle büyük ve sektörü domine eden dev pazaryerleri için bu durum kaçınılmazdır. Bu nedenle de komisyon hakkında doğru bilgilere ulaşmadan belli bir iş girişimine dahil olmamanız gerekir. Ülkemizde komisyon değerleri sabit kalmamaktadır. Belli dönemlerde, farklı nedenlere bağlı olarak komisyon bedelleri düşer ya da artar.

Gider Kalemlerinin Önemli Bir Bölümünü Oluşturuyor

Dünyadaki pazaryerlerinin büyük ölçüde komisyon sistemi üzerine kurulu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu tip bir modelden dolayı bir satıcı için gider kalemlerinin çok ciddi bir bölümünü komisyon/kargo bedelleri oluşturmaktadır. Komisyon hesaplama platforma ve kategorilere göre değişebildiği gibi, bazen de alt kategorilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle de gider kalemlerinizi komisyon bedelleri üzerinden hesaplarken sattığınız ürün belirleyici olmaktadır. Mesela görece kar marjının daha düşük olduğu ürünlerde komisyon oranları daha düşük olabilmektedir.

Öte yandan moda benzeri kar potansiyelinin yüksek olduğu kategorilerde komisyonlar da aynı paralellikle artış gösteriyor. Türkiye pazarına yeni giren Amazon benzeri pazaryerlerinde komisyon oranlarının daha düşük tutulduğunu görmekteyiz; ancak bu durum ileride elbette değişebilir. Fakat biz komisyon hesaplama konusunu bu yazımızda daha çok N11, Trendyol, Gittigidiyor gibi siteler için değerlendireceğiz.

Kategorilere Göre Komisyon Oranları

Şu anda Trendyol Türkiye’nin en aktif ve başarılı pazaryeri durumunda. Trendyol, elektronik kategorisinde %13,4 civarında bir komisyon alıyor. N11 %8,7, Hepsiburada %9,2 ve son olarak Gittigidiyor platformu %12 komisyon kesiyor.

Süpermarket kategorisinde en düşük komisyon oranı N11 platformunda. Şu anda %10 civarında tuttuğu komisyon oranıyla büyük talep görmektedir. Trendyol süpermarket alanında en yüksek komisyonu alan pazaryeri durumunda. Şu anda Trendyol, iş paydaşlarından her süpermarket ürünü için %17 komisyon kesiyor. Tabii bu durum, belli zamanlarda ufak tefek değişikliklere uğrayabilmektedir. Komisyon hesaplama aracını kullanarak en güncel duruma bire bir tanıklık edebilirsiniz.

Kozmetik ya da kişisel bakım kategorisinde en cazip komisyon oranı şu anda Gittigidiyor platformunda. Burada şu an için söz konusu kategori için kesilen komisyon %10 durumunda. Bu kategoriden en yüksek komisyon alan site ise Trendyol. Trendyol yüksek komisyonlara rağmen satış trafiğinin çok yüksek olduğu bir pazaryeri. Bu nedenle kimi satıcılar yüksek komisyon bedelini göze alarak burayı tercih edebiliyor. Uzun vadede komisyon bedelinin satış ve maliyet planlarınıza ne düzeyde etki ettiğini hesaplamalısınız.

Komisyon hesaplama süreçlerinde ilgi gören bir diğer kategori de ev, yaşam ve kırtasiye kategorisidir. Bu kategoride %15,2 ile Gittigidiyor, diğer pazaryerlerine göre daha ideal bir komisyon teklifi sunuyor. Trendyol ise %22,5 ile bu kategorinin yine en yüksek komisyon sunan sitesi.

Görüldüğü üzere Trenyol pek çok kategoride daha fazla komisyon sunan site durumunda; ancak buna rağmen hala en cazip pazaryeri olmayı başarıyorsa burada elbette hemen satış hacmine odaklanmamız gerekiyor. Yüksek reklam gücü ve satış potansiyeli sayesinde Trendyol bu tarz yüksek komisyonları elde edebilmektedir.

ücretsiz komisyon hesaplama

Komisyon Hesaplama Aracının Avantajları

Satıcılar kısa ya da uzun vadeli olarak kar hesaplamaları yapacağı zaman, komisyon hesaplama konusunu öncelik haline getirmelidir. Yüksek satış rakamlarının döndüğü elektronik ticarette komisyonlar arasındaki en ufak farklar bile büyük karlar ya da büyük zararlar getirebilmektedir. Sitemiz üzerinden komisyon hesaplama aracını kullanırken satış hacmi /komisyon arasındaki dengeyi bu düşünce üzerine kurmanız gerekir.

Ne Satılır tarafından ücretsiz şekilde sunulan Otomatik Komisyon Hesaplama aracı sayesinde tüm bu işlemleri ve hesaplamaları çok pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Satıcılara özel olarak sunulan ve pazaryeri verilerini göz önünde bulunduran sayfada; ürün alış fiyatı, ürün kargo bedelleri, pazaryeri ek bedelleri, KDV tutarları gibi temel verilerinizi sisteme girmelisiniz.

Ürünlerinizin bu sayede karlılık hesaplamalarını bu etkili araç sayesinde saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Bunu tüm pazaryerleri için ayrı ayrı ve hatta tüm kategoriler için de aynı şekilde ayrı ayrı yapmanız mümkündür. Bu sayede ürünleriniz için ideal satış fiyatları oluşturabilir, maliyet ve kar dengenizi daha bilinçli bir şekilde kurabilir ya da en ideal satış ürünlerini dönemsel olarak saptayabilirsiniz. Komisyon hesaplama sayfasına tıklayarak bütün bu avantajlardan 24 saat boyunca ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir