Morhipo’dan Ürün Alarak Amazon Arap Emirlikleri’nde Satmak (%2000 Fiyat Farkı Olan Ürünler)

NeSatılır sitesinde yer alan Pazaryeri Entegrasyonu yardımıyla, Türkiye’den Arap Emirlikleri Amazon’a ürün listelemesini inceleyeceğiz. Entegrasyonda başka birçok Amazon ülkesi bulunuyor. Bunlardan Almanya en çok bilineni olsa da Arap Emirlikleri gibi epey farklı Amazon pazarı bulunuyor.

E-ticaretin birçok farklı yapılış şekli var. Bu sektör satıcısına çok fazla kolaylık sağlıyor, ister toplu alım yaparak satış yapın, isterseniz de bazı farklı yöntemleri kullanarak sipariş başına alım yapın. Başka satıcıdan aldığınız ürünün üstüne bir miktar ücret koyarak başka pazarlara dahi satabilirsiniz. Hatta isterseniz Türkiye’den aldığınız bir ürünü Amazon Arap Emirlikleri gibi farklı ülkelere dahi satabilirsiniz. Bu şekilde neredeyse hiç zarar etmeden küçük ya da büyük paralar kazanabilirsiniz.

Nelerin satılacağını ya da satılabileceğini bulmak analiz ve biraz da tecrübeye dayalı bir konu. Bu nokta da bazı yazılımlara dahi ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yazılımların iki farklı dijital market arasında ki ürünleri eşleştirmeli ve aralarında ki fiyat farklarını göstermeli. Bu yazılımlardan bir tanesi ise Ne Satılır Pazaryeri Entegrasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Nesatilir.com tarafından geliştirilen bu yazılım sayesinde Türkiye’de ki pek çok dijital satış sitesinin ürünlerini listeleyebilir ve başka sitelerle karşılaştırabilirsiniz. Bu yazılım sizler için birçok farklı kriteri karşılaştırır ve ürünleri listeler. Burada işin bir miktar tecrübe ve analiz kısmına geliyoruz.

NeSatılır Pazaryeri Entegrasyonu, yalnızca sizin seçtiğiniz limitler çerçevesinde analiz yapar. Diğer tüm analizler tamamen sizin elinizde. Bahsettiğimiz entegrasyon ile, en düşük – en yüksek fiyat, aylık en düşük – en yüksek satış, aylık en düşük – en yüksek ciro, en düşük – en yüksek satıcı sayısı, ürün yorum sayısı en düşük – en yüksek, ürün puanı en düşük – en yüksek ve en düşük – en yüksek favori sayısı gibi değişkenleri ayarlayabilir ve bunları listeleyebilirsiniz. Bundan sonrası ise bir bakıma sizin hesaplarınıza kalmış bir olay. Hangi ürünü nereye satacağınızı, kimlerle rekabet etmeniz gerektiğini ve nasıl gönderebileceğiniz sizin kararınız.

Ürünleri Nasıl Seçiyoruz, Nelere Dikkat Ediyoruz?

Satış yapmak için bir çok farklı kategori, bir çok farklı site yer alıyor. Fakat biz Türkiye morhipo ile  Arap Emirlikleri Amazon sitesi ürünlerini listeleyip karşılaştıracağız. Bunun için Retail Arbitrage modülüne girip bazı işlemleri tamamlamamız gerekiyor. Sol tarafta bulunan markalardan birini seçip, sağ tarafta ki farklı ülkelere hizmet eden Amazon sitelerini karşılaştırabiliyoruz. Biz morhipo ile Arap Emirlikleri Amazon ürünlerini karşılaştıracağımız için, sol taraftan morhipo sağ taraftan ise Arap Emirlikleri Amazon sitesini seçiyoruz. Bu şekilde iki sitenin ürünlerinin karşılaştırıldığı bir listeyle karşı karşıya kalıyoruz.

Listeleme yaptığımız zaman karşımıza birçok eşleşen ürün görüyoruz. Fiyat farkının %2000’den fazla olduğunu görüyoruz. Eğer dikkatli bakarsanız bu ürünlerin bazılarının barkod numaralarının eşleşmediğini görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Flormar oje ile Belkin ojenin eşleştiğini görebilirsiniz. Burada ki fiyat farkı %2000 değerinin altında olmasına rağmen ürünlerin eşleşmediğini görebilirsiniz. Aynı barkod numaralarına sahip olan ürünlerin farklı olmasından dolayı, sizlerin bunları kontrol etmesi gerekmekte.

Bu yanlışlıklara rağmen birçok ürünün eşleştiğini ve hali hazırda satıldığını görebilirsiniz. Bu ürünlerin yine %2000’e yakın bir fiyatta satıldığını görebilirsiniz. Bizim bulduğumuz ve karşılaştırma olarak listelenen ürünlerden bir tanesi bir defter oldu. Bu defteri hem Morhipo hem de Amazon Arap Emirlikleri’nde listeleniyor. Bu defterler birbirlerine çok benziyor, hatta aynı olmasına rağmen, Morhipo’da tekli satılırken Arap Emirlikleri Amazon’da 2’li set şeklinde satılıyor.

Ürünleri incelediğimiz zaman aralarda farklılıklar olsa da bazı noktalarda benzerlikler görüyoruz. Benzer aynı renk tişörtlerin olduğunu ya da benzer kalemlerin olduğunu göreceksiniz. Eğer ki siz bu ürünleri markaları ile analiz etmezseniz ilerleyen zamanlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu da mağaza puanınızı ya da ürün puanınızı direkt etkileyen etmenlerden bir tanesi olacaktır. Bu yüzden incelemelere hiç durmadan ve çok daha dikkat ederek devam etmek gerekiyor. Ürünlere baktığımızda bazılarının başka ülkelerden gönderildiğini görebilirsiniz. Öyle ki 20 güne yakın kargo süresinin de olduğunu fark edebilirsiniz.

BestSellerRank Nedir, Nasıl Kullanabilirim?

Analiz etmenize kolaylık sağlayacak ve çıkarımlar yapmanıza olanak tanıyan bazı filtreler burada yer alıyor. Bunlardan bazısı bir ürünün kaç kişi tarafından satışa koyulduğu gibi ayırıcı kriterler olabilir. Sadece bu değil aynı zamanda o ürünün daha önce satış yapıp yapmadığını da görebilirsiniz. Bunu görmenizin bir yolu ise Best Seller Rank değeri. Bu değer sayesinde ürünün daha önce satış yapıp yapmadığını görebilirsiniz. Bu değer 1808080 gibi bir değer olabilir. Bu sayı, o ürünün satış sıralamasını gösterecektir. BSR değerini en fazla 1 olarak yapabilirsiniz. En az BSR değerini ise, bir kategoride bulunan ve en az bir kere satılmış ürünler kadar yazabiliriz. Ne Satılır Pazaryeri Entegrasyonu sizlere bir çok kriter sunuyor demiştik. Bunlardan bir tanesi ise satıcıları sınırlama. İsterseniz uygulama üzerinden satıcıları sınırlandırabilir ve bu sayede rekabetten de kaçabilirsiniz.

Sadece Bir Site ile Sınırlı Değilsiniz!

Sadece Morhipo ile değil aynı zamanda diğer alışveriş sitelerinden de eşleştirme yapabilirsiniz. İsterseniz ToyzzShop, Teknosa ve birçok farklı siteyi seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ToyzzShop sitesinde satılan logo ürününün Arap Emirlikleri Amazon sitesinde satıldığını ve %1770 gibi fark ile yapıldığını görüyoruz. Ürünleri analiz etmek için açtığımızda ise, bu logo ürününün Arap Emirlikleri dışından kargoya verileceği yazısını görüyoruz.

Ne Satılır Pazaryeri Entegrasyonu sayesinde isterseniz teklif sayısına limit koyabilirsiniz. Limit koyduğunuz takdirde o ürünün satıcı sayısını ayarlayabilirsiniz. Maksimum teklif sayısını isterseniz 2 isterseniz 1 isterseniz de 0 yapabilirsiniz. 0 satıcısı olan ürünlerde BSR değerinin çok geride olduğunu da görebilirsiniz. Bu ürünler rekabete dahil olmadığı için ürünleri sizler alıp istediğiniz fiyata koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir başka değişken ortaya çıkıyor. Markamız için koyacağımız ürünlerin fiyatının çok yüksek olması durumunda satışın olmayacağını ya da çok az olacağını da düşünmeniz ve ihtimallere dahil etmeniz gerekmekte.

Ne Satılı Pazaryeri Entegrasyonu sayesinde BSR değerinin 0 olduğu ürünlerin önceden ne kadar fiyatla satıldığını ve fiyat grafiğini görebilirsiniz. Bu şekilde analizlerinizi derinleştirebilir ve nasıl bir yol izleyeceğinizi görebilirsiniz. Retail Arbitrage sayesinde birçok siteyi, farklı ülkeli Amazon sitesinde kıyaslayarak inceleyebilirsiniz. Burada çok farklı ürünlerin olduğunu ve sadece sizin satış yapmaya çalışmadığınızı göreceksiniz. Birçok farklı kişinin benzer ürünleri farklı şekilde pazarladığını görünce sizlerin de cesareti artabilir. Fakat unutmayın ki bu alana girdiğiniz de kesinlikle rekabete girmiş olacaksınız.

Bu yazımızda Türkiye Morhipo sitesinden ürün alıp Arap Emirlikleri Amazon sayfasında satsak nasıl olur onu anlatmaya çalıştık. Nerelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik. Listelenen ve karşılaştırma yapılan ürünlerinin aynı barkod numarasına sahip olsa bile farklı ürünler olabileceğini ve dikkat etmemiz gerektiği üzerinde durduk. Ne Satılır Pazaryeri Entegrasyonu sayesinde sizlerde karşılaştırmalar yapabilir ve satabileceğiniz farklı ürünleri bulabilirsiniz. Bu sayede e-ticaret sektöründe güzel başarılar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir