N11 İlan Kalite Puanı Nedir?

 

N11’de satış yapanlarınızın aşina olduğu bir kavram olan “Kalite Puanı” , N11’deki en önemli reklam kampanya tiplerinin başında gelen Sponsorlu Ürün reklamlarında temel alınan bir parametredir. 

Sponsorlu Ürün reklamları N11’de arama barından kelime ya da kelime öbekleriyle arama yapan yahut kategori sekmelerinde alt kategori işaretleyen kullanıcıların karşısına çıkan reklam tipidir. Arama sonuç ve kategori sonuç sayfalarındaki ilk 4 ürün spotu sponsorlu ürün reklamlarına ayrılır ve ürün kutucuklarının sağ alt bölümünde “Sponsorlu” ibaresine yer verilir. 

Sponsorlu ürün reklamı veren satıcılar reklamlarının tüketiciler tarafından sıklıkla araması yapılan kelime öbeklerinde ve ait oldukları alt kategorilerde, bir numaralı sonuç sayfasında yer almaya çalışır ve daha fazla tüketici tarafından görüntülenmeyi hedeflerler. 

N11 platformu sponsorlu ürün reklamlarında hangi satıcıya ait hangi ürünün ilk sayfada gösterileceğine karar verirken iki unsura dikkat eder: satıcının ürünle ilişkili olarak ne kadar reklam teklifi verdiğine (ne kadar para harcayacağına) ve ürünün tüketici tarafından yapılan aramayla ne kadar ilişkili olduğuna. N11, bu ikinci unsuru belirlerken bir dizi parametreden yararlanmakta ve ürün başına puanlama yaparak kalite puanını belirlemektedir. 

N11 kendi satıcı panelinde yaptığı açıklamaya göre bir ürünün aramayla ilgililiğini hesaplarken öncelikle ürününüzün başlığına, alt başlığındaki açıklamasına ve listelendiği kategoriye bakmaktadır. Bu pratikte de böyledir: reklam kampanyanızın etkin bir şekilde çalışması için ürününüzü doğru kategoride listelemeniz ve ürün başlığınızı ürününüz müşteriler tarafından aranırken sıklıkla tercih edilen kelimelerden oluşturmalısınız. 

Bu ana unsurlar haricinde bir dizi parametre kalite puanınızı artırmakta ve bir başka satıcı sizden daha yüksek bir reklam teklifi sunsa dahi ürününüzü bu satıcının ürününün üstünde listelemenize olanak tanımaktadır: ürününüzün satış hacmi, ücretsiz kargo olması, olumlu yorumlar, kargolama performansı, mağaza puanınız, ürünün listeleme reklamlarına sahip olup olmadığı (süper ikon, altyazı, arka plan, kalın yazı vb.), geçmişte aldığınız reklam tutarları, reklam verdiğiniz ürünlerin tıklanma oranları. 

İlerleyen yazılarımızda kalite puanı parametresinden yararlanarak reklamlarımızı nasıl daha etkili hale getirebileceğimiz hususunda kimi tüyoları sizlerle paylaşıyor olacağız.

N11 İlan Kalite Puanı

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir