Tıklama ve Dönüşüm Oranları

Gösterim (Impression), Tıklama Oranı (CTR) ve Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) e-ticaret platformlarında sıklıkla kullanılan terimler. Bu kavramları anlamak her bir platformun işleyiş mantığını anlamak için büyük önem arz ediyor.

Gösterim ürün reklamınızın arama sayfaları başta olmak üzere reklam verdiğiniz alanlarda kaç kişi tarafından görüldüğünü belirtir. Tüm etkili reklam kampanyalarının temelinde daha az para ödeyerek daha fazla gösterim sayısı elde etme mantığı yatar.

Tıklama Oranı (Click-through Rate) reklamlarda yahut organik aramalarda gösterimi yapılan ürünün ne kadar kişi tarafından tıklandığına işaret eder. Örneğin sponsorlu ürün reklamı ile 100 kişiye gösterilen bir ürüne 15 kişi tıklar ve ürün sayfasına giderse %15 oranında bir Tıklama Oranı elde edilir.

Arama sayfaları söz konusu olduğunda genel itibariyle Tıklama Oranı üzerinde etki eden faktörler;
1 – Fiyat
2 – Ürün ana imajı
3 – Ürün/mağaza puanlarıdır (platforma göre değişiklik gösterir).

Organik aramalara yahut ürün reklamlarına tıklayarak ürün listemize giriş yapan tekil kullanıcılar birer Oturum (Session) oluştururlar. Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) oturum oluşturan kullanıcıların ne kadarının ürünümüzü satın aldığına işaret eder.

Örneğin ürün sayfamıza 1 gün içerisinde 20 farklı kullanıcı giriş yapıp, bunlardan 5’i 1’er ürünün satın alımını gerçekleştirirse Dönüşüm Oranı %25 olarak hesaplanacaktır. Dönüşüm Oranı temel olarak platform ziyaretçilerinin ne kadarını müşteriye dönüştürdüğümüzü göstermektedir.

Dönüşüm Oranı üzerinde etki eden temel faktörler Tıklanma Oranı’na etki eden faktörlerle benzerlik taşımaktadır;
1 – Fiyat
2 – Ürün ana imajı ve diğer imajlar
3 – Ürün/mağaza puanları (platforma göre değişiklik gösterir)
4 – Ürün Tanımı
5 – Sayfada satın alıma etki edebilecek diğer unsurlar

Gerek Tıklama Oranı gerekse Dönüşüm Oranı mümkün olan tüm platformlarda takip altına alınmalıdır. İdeal olarak, reklam trafiği ve organik trafik birbirinden ayrı olarak hesaplanmalıdır. İdeal tıklama ve dönüşüm oranları platforma ve ürün tipine göre değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir