Trendyol’da Satacak Ürün Bulalım

Bildiğimiz gibi Trendyol son zamanlarda pazaryerleri arasında pazar payı olarak birinciliğe oturmuş durumda. Birçok satıcı siparişlerinin çoğunu Trendyol’dan alıyor. Trendyol’un bunu nasıl başardığına değinmeden hepimizin ilgisini çekecek farklı bir konuya girmek istiyoruz. pazar yerlerinin aylık yaptığı satışlara baktığımız zaman ilk sırada Trendyol’un ikinci sırada Hepsiburada’nın üçüncü sırada da N11’in olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca Ne Satılır kullanıcıları da Trendyol ürün araştırma sistemimizi açmamızı istiyor.

Çünkü gün geçtikçe Trendyol’dan satış yapmak isteyen kişi sayısı bir hayli arttı. Bu bağlamda size Trendyol için test ettiğimiz ürün araştırma sistemimizden bahsedeceğiz. Hazırsanız hemen konumuza geçelim. Ne Satılır ile ürün analizi nasıl yapılır?

Ne Satılır İle Ürün Analizi

Ne Satılır’ın ürün araştırması kısmına girdiğimiz zaman halihazırda var olan pazar yerlerinin yanında Trendyol logosunu da yakında göreceğiz. Bu pazaryerinin ürün araştırma sistemine baktığımız zaman tıpkı diğer pazaryerleri gibi stabil bir şekilde çalışabiliyor. Banyo, spor, plates, çocuk ve outdoor gibi kategorileri tıkladığımız zaman sistem karşımıza en çok satan ürünleri kolay bir şekilde koyabiliyor. Karşımıza çıkan ürünlere baktığımızda 13 bin, 10 bin yorumlu ürünleri görüyoruz.ücretsiz ürün araştırma

 

Eğer sermayeniz büyükse ve kendinize güveniyorsanız bu ürünler ile çok satan markalara rakip olabilirsiniz ama işinizin çok zor olduğunu şimdiden belirtmek isteriz. Ancak bizim bu sistemdeki hedefimiz size çok satan ürünleri göstermekten ziyade rekabet açısından avantajlı olacağınız ürünleri de bulmak. Yani çok satan ürünlerin normal olarak rekabeti de çok yüksek olacağı için o ürünle sipariş almak bir hayli zor olacaktır.

Fakat biz size çok satan/satacak ve rekabeti de makul seviyede olan ürünleri de buluyoruz. Yani daha az rekabetin olduğu çok satacak ürünleri analiz ediyoruz. Bunu da filtreler kısmı ile sağlıyoruz. Filtreler kısmından aradığınız ürünün minimum ve maksimum fiyatını ve aylık satış adetini belirleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra aradığınız ürünün minimum ve maksimum aldığı yorum sayısını da isteğinize göre seçebiliyorsunuz. Puanı da aynı şekilde belirledikten sonra arattığınızda karşınıza filtrelediğiniz özelliklere uygun ürünler çıkacaktır.

Bir diğer önemli nokta da favoriler. Karşınıza çıkacak olan ürünlerin Trendyol müşterileri tarafından favorilenmiş olmasını istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Favorileri işaretlediğiniz zaman aradığınız ürünün aylık satış adetini düşürebilirsiniz. Bu noktada mantıklı bir denge yakalamak ve bu denge ile hareket etmek sizin işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Arattıktan sonra karşınıza yaptığınız filtrelemeler dahilinde ürünler çıkacaktır. Eğer filtrelemeleri doğru bir şekilde ayarladıysanız hem bütçeniz hem de dükkanınıza uygun ürünler yakalayabilirsiniz. Ancak eğer karşınıza çıkan ürünler hala sizi fazlasıyla aşıyorsa bu sefer rakamları biraz daha düşürmeniz gerekiyor demektir. Örneğin ürünlerin yorum sayısı burada çok önemli bir faktördür. Eğer yorum sayınızı belirlemezseniz sistemimiz otomatik olarak en yüksek yorum sayısını baz alır.

Fakat yorum sayısı yüksek olan ürün rekabetin ve beraberinde maliyetin ve sermayenin de yüksek olduğu anlamına gelir. Eğer siz hala karşınıza çıkan ürünleri pazarlayabileceğinizi düşünmüyorsanız bu noktada filtreleme seçeneklerindeki yorum sayısını düşürebilirsiniz.

Tüm bu düzenlemeleri orantılı ve mantıklı bir şekilde yaptığınız zaman karşınıza çıkan listeye dikkatle göz gezdirebilirsiniz. Eğer doğru filtreleme yaptıysanız karşınıza mutlaka cebinize ve stratejinize uygun ürünler çıkacaktır. Ürünleri dikkatle incelediğiniz zaman sizin için ne kadar satılabilir olup olmadığına karar verebilirsiniz. Örnek olarak diyelim ki karşımıza 2021 ajandası çıktı. Bu tarz ürünleri kendisi üretip yani kendi markasını kurup pazarlayan pek çok satıcı olabiliyor.

Yıl sonuna doğru güzel bir strateji belirlendiği zaman ajandalar oldukça fazla satın alınabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Ajandaların senenin ortasında satmasını beklememek lazım. Bu sebeple 2021 ajandaları 2020 sonlarında daha fazla satış elde etmiş olur. Eğer satmayı planladığınız ürünün böyle bir niteliği varsa istatistiki araştırmalar yaparken bu konuları da ele almanız gerekmekte. Karşınıza çıkan listeden ürünlerin yıl içerisinde nasıl bir fiyat değişimi yaşadığını da görebilirsiniz. Bu fiyat değişimlerine göre aylık ya da haftalık planlar yapabilir ona göre yeni ürün listelemelerinizi ya da gelir-gider tablonuzu düzenleyebilirsiniz.

Trendyol Kategori Rekabeti

Eğer satmayı hedeflediğiniz ürünü bulduysanız ya da gözünüze kestirdiğiniz bir ürünü araştırmak istiyorsanız. Ürün sayfasına giderek kategori bazlı araştırma yapabilirsiniz. Yine ajanda örneğinden gidecek olursak ajandanın bulunduğu bir alt kategoriden diğer ajandaları görebilirsiniz. Kategori sayfasının üst kısmından açabileceğiniz Ne Satılır paneli ile kategorideki ürünlerin daha derin ayrıntıların ulaşabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken konulardan en önemlisi rekabet edebileceğiniz ya da size uygun olan ürünü bulmanızdır. Bir satıcının kaç ürünle hangi kategoriyi nasıl domine ettiğini araştırabilir ve sattığı ürünlerin yorumlarına beğenilerine ya da satış adetlerine bakarak kendinize bir yol belirleyebilirsiniz. Sadece karşınıza çıkan rakamlara göre karar vermemeli kendi analiz stratejinizi de benimsemelisiniz.

Ürünleri özel olarak araştırmalı ve detaya inmelisiniz. Ne kadar detaya inerseniz çok daha nitelikle analizler elde edebilirsiniz. Örnek olarak şu an için düşüte olan bir ürün, sistemimizde son haftalara göre değerlendirildiği için 30 günlük potansiyelinde bazı sapmalar yaşayabilir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurmak ve bu nedenle uzun vadeli araştırmalar yapmak daha faydalı olabilir. Bizim sistemimiz size, incelediğiniz ürünün 30 günde size ne kadar ciro getireceğini söylemiyor. Satışlar sistemde kayıtlı olduğu şekilde devam ederse ürünün size ne kadar ciro getireceğini analiz ediyoruz.

Bu gibi ayrıntıları da belirtmekte fayda var. Sizler ürün analiz sistemimizi kullanarak çeşitli platformlarda çeşitli kategorilerden yüzlerce ürünü kendi filtrelemelerinize göre inceleyebilir ve pazaryerlerinde satmak istediğiniz ürünü şimdiden bulmaya başlayabilirsiniz. Doğru filtreleme yaparak ve kategorileri doğru analiz edip satıcıları da doğru araştırarak hem bütçenize hem de iş fikrinize uygun olan ürünü Ne Satılır kalitesi ile kolayca bulabilirsiniz.

Yapacağınız bu kategori rekabeti ile hangi ürünlerin hangi kategorilerde ne kadar dengeli satışlar elde ettiğine ulaşabilirsiniz. Kategori bazlı araştırmalarda çok daha tok sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bu noktada yapacağınız filtrelemelere de dikkat etmelisiniz.

Pazaryerlerinde Ürün Analizinin Önemi

Eğer bir e-ticaret girişimcisiyseniz ve pazaryerlerinde satışlar yapmak istiyorsanız başarılı bir şekilde araştırma ve analiz yapmanız gerekmekte. Bu konuda Ne Satılır Türkiye’nin en başarılı araçlarını sizlere sunmakta. İster ürünleri ister kelimeleri ve anahtar kelimeleri isterseniz de kategorileri araştırabilir ve kendi bütçenize uygun fikirleri satmayı deneyebilirsiniz. Pazaryerlerinin yoğun bir trafik ile dolu olması sizi belli başlı stratejilere de mecbur bırakıyor.

Doğru fiyatlandırma, doğru ürün görseli ve açıklaması gibi bazı detayları kaçırmamalı ve önemli kriterlere göre ürünlerinizi listelemelisiniz. Ne Satılır’ın filtreleme araçlarını kullanarak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Sonrasında ürünü bularak doğru bir kategori analizi ile karşınıza hem bütçenize hem de konseptinize uygun ürünleri çıkartabilirsiniz. Ne Satılır, yeni serverları ile hızlı bir şekilde sizlere hizmet vermeye devam ediyor. Pazaryerleri üzerinden satışlar yapmak istiyorsanız Ne Satılır araçlarını kullanarak yapacağınız analizlerle cirolarınızı artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir