Türkiye’de E-ticaret VS Yurt Dışında E-ticaret (Hangisi Daha Avantajlı?)

“Türkiye’de mi satış yapmalıyım yoksa yurt dışında mı?” akılları bir hayli kurcalıyor. Fakat bu iki unsurun birbirine tamamen tezat çok net ayrımları bulunmuyor. Bu blog yazımızda bu iki satış yönteminin kendine göre avantaj ve dezavantajlarını ele alacağız. İlk olarak aktarmak istediğimiz konu yurt dışında ve yurt dışına satışın avantaj ve dezavantajları. Gelin bu konuya bir bakalım.

Yurt Dışına / Yurt Dışında Satışın Avantaj ve Dezavantajları

Avantajlar

1- Döviz

Yurt dışında satış yaptığımız zaman döviz gibi bir avantaja sahip oluyoruz. Her ne kadar kur değişimleri nedeniyle sürekli fiyat güncellemesi yapmak zorunda kalıyor olsak da döviz kazandığımızda elde edebileceğimiz gelir de yüksek olabiliyor.

Yurt dışında satış yaptığımızda kur sorunundan büyük ölçüde kurtulmuş oluyoruz fakat giderlerimiz de elde edeceğimiz kazanca oranla artmış oluyor.

2- Ölçeklenebilirlik

Amazon tarafında oluşturulan başarılı bir işletme çok kısa bir sürede yüksek bir ivmeye ulaşabiliyor. Yurt dışında satış yapmanın bir diğer avantajı da budur. Olur da e-ticaret sitenizi satmaya karar verirseniz bu işi Türkiye’de yapmanız bir hayli zor olacaktır.

Fakat yurt dışında büyüttüğünüz ve güzel bir noktaya getirdiğiniz bir e-ticaret sitesini satabilmeniz hem çok kolay olacaktır hem de güzel bir gelir potansiyeli vardır. Konuya sadece e-ticaret sitesi olarak da bakmamak lazım. Pek çok kişi bir şekilde Amazon dükkanlarını da satışa çıkartabilmekte.

3- Talep

Türkiye’deki e-ticaret talebinin her geçen gün daha da arttığını farkındayız. Özellikle pandemi döneminde insanlar internetten satış yapmak istemeye başladı. Fakat yine de alım gücü ve nüfus açısından baktığımız zaman Amazon’un talep konusunda çok daha güçlü olduğunu görebiliyoruz.

Bu yüzden Türkiye’de e-ticaret yapmak ile yurt dışında e-ticaret yapmak arasındaki talep konusunda ülkemiz hala geri planda kalıyor. Yurt dışında insanlara ürünleri daha az düşündürerek daha fazla harcayabilecekleri şekilde satabilirken Türkiye’de henüz bu rahatlığa sahip değiliz.

4- Başlangıç Bariyerleri

Amazon’da satışa başlamak Türkiye’ye kıyasla çok daha kolay. Her ne kadar hesaplar bazı nedenlerden dolayı kapansa da bir dükkan açmak ve içine ürünler koyup satışlarını sağlamak çok daha sistematik bir şekilde ilerliyor.

Türkiye’de ise bir e-ticaret sitesi açılmak istendiği zaman karşımıza pek çok aşama çıkıyor. Bu aşamalar şirket kurulumu, vergi işlemleri, çalışanların maaşı ve sigortası derken her geçen gün daha fazla yorucu bir hale geliyor.

Çünkü yasal işlemleri atladığınız zaman yüksek cezalarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Amazon’da ise bu durum çok daha kolay ve düzenli bir şekilde işliyor.

5- Danışmanlık Potansiyeli

Eğer markanızı belli bir yere getirebilmişseniz. Yani ürünün üretilmesi, geliştirilmesi, kargolanıp teslimatının yapılması gibi süreçlerde bulunmuşsanız bu size çok değerli bir bilgi birikimi katacaktır. Bu sayede çeşitli danışmanlık firmalarında güzel maaşlarla çalışabilme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Dünyaya ürün satışı yapan e-ticaret sitelerine ya da pazar yerlerine hakim olduğunuz zaman bu sitelere danışmanlık hizmeti veren firmalar tarafından da teklifler alabiliyorsunuz. Fakat bu durum Türkiye’de bu kadar kolay bir şekilde işlemiyor. Çünkü Türkiye’deki e-ticaret pazarı yurt dışına kıyasla çok daha küçük olduğu için danışmanlık hizmeti veren firmalar da çok az olduğundan bu alanda tecrübe kazanmanız size bir meslek kazandıramıyor.

Dezavantajlar

1- Döviz

Döviz, aslında hem avantaj hem de dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar kur farkından dolayı güzel gelirler elde edebiliyor olsak da aynı kur farkından dolayı çeşitli işlemlerin ve süreçlerin giderleri de çok fazla oluyor. Her şeyden önce yurt dışında satış yapabilmek için Türkiye’ye kıyasla çok daha fazla bir sermayeye ihtiyacımız var.

Ürünü tedarik etmek ve Amazon depolarına yollamak sonra oradan satışını gerçekleştirip müşteriye ulaştırmak hep bir gider aşamasından geçiyor. Bu da Türkiye’de yaşayan birisi için hata payının olmadığı anlamına geliyor. Zira ufak bir hata çok büyük bedellere sebep olabiliyor.

2- Rekabet

Yurt dışında satış yapmanın en büyük dezavantajlarından bir tanesi de rekabettir. Dünya çapında bir pazar yeri olan Amazon’da her geçen gün binlerce kişi dükkan açmaya çalışıyor. Bu da beraberinde ürününüzü satmaya çalışırken kıyasıya mücadeleye gireceğiniz rekabetin arttığını gösteriyor. Eğer para kazanmak istiyorsanız rakiplerinizden daha ileride olmalısınız.

Ürün fotoğraflarınızı profesyonel bir şekilde çekmeli, açıklamalarınızı ayrıntılı ve etkileyici bir şekilde yazmalı ve fiyat politikanızı doğru belirlemelisiniz. Aksi takdirde harcayacağınız on binlerce dolar çöpe gidebilir. Bu durum Türkiye’de çok daha az maliyetli ve az rekabetli olduğu için yurt dışında satış yapmanın dezavantajlarından bir tanesi de rekabettir.

3- Çinliler

Çinliler, Amazon’da satış yapmak istemiş pek çok kişiyi hem e-ticaretten hem de Amazon’dan soğutmuş insanlardır. Aynı listeden ürün satmaya çalıştığınız zaman ya da onlara bir şekilde rakip olduğunuz zaman mağazanızın kapatılmasına kadar pek çok şey başınıza gelebiliyor.

Yani ortada biraz bel altı rekabet var ve Çinliler bu rekabeti çok abartmış durumda. Onlara rakip olursanız başınıza kesin bir şeyler gelir gibi bir durum elbette yok fakat tehlikeli olduklarına dair pek çok olay yaşanmış.

4- Sert Amazon Politikaları

Amazon, Türkiye’deki diğer pazar yerlerine kıyasla çok daha sert politikalara sahip. Ne olduğunu anlamadığınız bir konudan hesabınız ve mağazanız kapatılabiliyor.

Türkiye’deki pazaryerlerini bu açıdan satıcılarına çok yumuşak davrandığını söyleyebiliriz. Fakat Amazon, küçük bir konudan direkt olarak suspend kararı verebiliyor. Bu da sonrasında çok can sıkıcı olabiliyor.

5- Karmaşıklık

Amazon, Türkiye’deki pazaryerlerine kıyasla çok daha karmaşık bir sisteme ve ara yüzüne sahip. Bu da Amazon’a yeni başlamış olan girişimci adaylarına çok zor zamanlar geçirtebiliyor.

İlk önce arayüzün anlaşılması ve sonrasında dükkanın açılıp ürünlerin girilmesi fiyatlandırmaların yapılması ve buna benzer pek çok teknik detayın öğrenilmesi haftalar alabiliyor. Bu da beraberinde öğrenilmesi gereken bir paneli getiriyor.

6- Türkiye’de Satış

Yurt dışındaki avantaj ve dezavantajlara baktığımız zaman Türkiye’nin genel durumunu ortaya kolay bir şekilde çıkartabiliyoruz. Türkiye, rekabet açısından avantajlı bir sektöre sahip.

Aynı zamanda marketinizi hızlı bir şekilde büyütebiliyor ve az bilinen pazarlama stratejilerinin arasından sıyrılarak güzel satışlar elde edebiliyorsunuz. Düşük maliyetler ile güzel bir site ya da mağaza kurarak kaliteli ürünler satabiliyorsunuz. Fakat her avantajın yanında mutlaka dezavantajlar da oluyor.

Türkiye’de satış yapmanın en büyük dezavantajlarından bir tanesi yüksek giriş bariyeridir. Ülkemizde satış yapabilmek için pek çok yasal aşamayı geçmeniz gerekiyor. Bu da ilk zamanlar biraz baş ağrıtıcı olabiliyor. Pazaryerlerinin de pek çok konuda eksik olması

Türkiye’de satış yapmanın dezavantajlarından bir tanesi. Eğer yurt dışından ürün tedarik etmek isterseniz kur bariyerine takılıyorsunuz. Dolayısıyla ülke içinde ne bulursanız onu satma derdine düştüğünüzü için doğru bir girişimcilik de ortaya koyamıyorsunuz. Bunların yanı sıra hesaplama bilmeyen satıcılarla rekabet etmeye çalışmak zamanla çok can sıkıcı bir hale gelebiliyor.

Tüm bunların üstesinden gelebilmek için pazaryerlerinden ve pazarlamadan ziyade Türk insanını tanımak ve ona göre hareket etmek gerekiyor.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak her iki konunun da kendine göre büyük avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Fakat ortaya daha nitelikli ve kalıcı bir iş koyabilmek adına yurt dışında satış yapmanın çok daha mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden insanlar önce Türkiye’de kendilerini finansa edebilecek bir sistem kurup sonrasında Amazon’a yoğunlaşabiliyorlar. Bu da güzel bir strateji olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir